zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Tauron będzie współpracował z EPRI w zakresie magazynowania energii

Strona główna > Archiwa wpisów > Tauron będzie współpracował z EPRI w zakresie magazynowania energii

Między innymi współpracę w ramach programu badawczego z zakresu magazynowania energii, zakłada podpisana 8 marca w Warszawie umowa pomiędzy Tauronem i amerykańskim Electric Power Research Institute (EPRI).

Zgodnie z umową Tauron będzie uczestniczył w dwóch programach badawczych realizowanych przez EPRI: w zakresie magazynowania energii (Energy Storage and Distributed Energy Resources) oraz identyfikacji potrzeb odbiorców energii elektrycznej (Understanding Energy Utility Customer).

Potencjał magazynowania energii rozpatrywany jest w Tauronie w kilku perspektywach – wytwarzania energii, jako mechanizmu stabilizującego pracę rozproszonych jednostek wytwórczych; dystrybucji energii w zakresie optymalizacji pracy sieci, a także obsługi klienta w obszarze bilansowania odnawialnych źródeł energii.

W projekcie Energy Storage and Distributed Energy Resources wykorzystuje się nowoczesne narzędzia pozwalające na szacowanie kosztów instalacji i funkcjonowania magazynów, czy oprogramowanie umożliwiające zweryfikowanie korzyści i wymagań przy konkretnych przypadkach magazynowania energii. Rozwiązania te mają stanowić wsparcie dla realizacji projektów badawczo-rozwojowych Tauronu tj. budowa magazynu w celu bezprzerwowego zasilania odbiorców energii, drugiego życia baterii, mikrosieci, czy mechanizmów DSR.

Podstawą ekosystemu innowacji w Grupie Taron jest Strategiczna Agenda Badawcza, w ramach której realizujemy już blisko 40 projektów badawczo-rozwojowych, które obejmują wszystkie obszary podstawowej działalności Grupy, a przede wszystkim dystrybucję i wytwarzanie energii elektrycznej. W perspektywie trzech lat spodziewamy się konkretnych efektów ich realizacji – mówi Jarosław Broda, wiceprezes zarządu ds. zarządzania majątkiem i rozwoju w Tauron. – Teraz, dzięki rozpoczynającej się współpracy z prestiżowym Electric Power Research Institute zwiększamy swój potencjał i stajemy się uczestnikami także globalnych projektów badawczych. Chcemy przyspieszyć realizację naszych programów i zapewnić im konkurencyjność w skali międzynarodowej – dodaje wiceprezes.

Celem drugiego obszaru współpracy Taurona z EPRI – identyfikacji potrzeb odbiorców energii elektrycznej – jest dostarczanie praktycznych informacji o preferencjach klientów, tak w obszarze tradycyjnie budowanych ofert, jak i reakcji na propozycje nowych usług i produktów energetycznych.

Dotychczasowe działania w ramach programu dotyczyły m.in. długotrwałego prognozowania zapotrzebowania na energię, badania preferencji klientów biznesowych pod kątem wyboru nowych usług energetycznych oraz możliwości wykorzystania narzędzi analitycznych do identyfikacji potrzeb klientów. Udział w programie ma umożliwić Grupie Tauron szybszą i precyzyjną identyfikację potrzeb klientów, a co za tym idzie budowę portfolio usług i produktów energetycznych, dostosowanych do zmieniających się trendów rynkowych. Program pozwoli też w większym stopniu dostosować do oczekiwań klientów produkty i usługi, rozwijane dopiero w nowych liniach biznesowych, takich jak elektromobilność czy smart home.

Założony w 1972 roku Electric Power Research Institute (EPRI) współpracuje aktualnie z ponad tysiącem podmiotów sektora energetycznego na całym świecie – agencjami rządowymi, organami regulacyjnymi, środowiskiem akademickim i przedsiębiorstwami. Instytut ma na swoim koncie ponad dziewięćset opatentowanych rozwiązań w obszarach wytwarzania energii elektrycznej (energetyka konwencjonalna, jądrowa, OZE), dystrybucji, a także w zakresie modernizacji sieci, efektywności energetycznej, cyberbezpieczeństwa, rozproszonych źródeł energii i ochrony środowiska.


Czytaj również:

PGE Energia Odnawialna zbuduje magazyn energii na górze Żar

PE za zmianami w EU ETS i promowaniem innowacji w zakresie czystej energii

Największy magazyn energii na świecie. Tesla pobiła rekord

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.
Zamknij okno