zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

W 2018 roku w UE spadła produkcja energii elektrycznej z węgla – RAPORT

Strona główna > Archiwa wpisów > W 2018 roku w UE spadła produkcja energii elektrycznej z węgla – RAPORT

Jak wynika z raportu Agora Energiewende/Sandbag „The European Power Sector in 2018” w 2018 roku spadło wytwarzanie energii z węgla o 42 TWh oraz 35 TWh z gazu, przy czym produkcja z OZE wzrosła o około 74 TWh, natomiast z elektrowni jądrowych pozostała na niezmienionym poziomie. W ciągu całego roku produkcja energii elektrycznej wyniosła 3249 TWh.

Według raportu zużycie energii elektrycznej w UE nieznacznie wzrosło w 2018 roku – o 0,02% do 3276 TWh – jednak  zużycie prądu pozostawało o 2% mniejsze niż 2010 roku, mimo że od tego czasu PKB wzrosło o 13%, a liczba ludności o 2%.

W 2018 roku produkcja energii elektrycznej w UE wyniosła 3249 TWh wobec 3257 TWh w roku poprzednim, natomiast import energii elektrycznej netto osiągnął poziomi ok. 26 TWh, co oznacza wzrost o około 16 TWh. Jak tłumaczy raport Agora Energiewende/Sandbag, powodem tego był wzrost eksportu energii przez państwa zachodnio-bałkańskie.

CZYTAJ: Energia wiatrowa na Bałtyku. Potencjał dla energetyki, korzyści dla gospodarki

Na szczególną uwagę zasługuje wskazany w raporcie spadek w stosunku do 2017 roku produkcji energii z węgla o 6% i gazu o 5%, jednak produkcja z energii jądrowej pozostała na prawie niezmienionym poziomie (-0,3%) , a wytwarzana z OZE wzrosła (m.in. o 13% w hydroelektrowniach, 6% z wiatru oraz 7% z energii słonecznej).

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Ramy polityki w zakresie klimatu i energii UE do roku 2030 [WEBINARIUM]

Nadal bardzo zróżnicowana pozostaje struktura paliwowa produkcji energii elektrycznej w poszczególnych krajach UE. Jak przedstawiono w raporcie największym producentem energii z węgla brunatnego były Niemcy – osiągnęły poziom 143 TWh na 300 TWh ogółem produkowanych w UE. Nasi zachodni sąsiedzi stali się też największym producentem energii z węgla kamiennego – 83 TWh, co stanowi nieznacznie większy wynik od Polski 80 TWh.

Więcej szczegółów dot. raportu Agora Energiewende/Sandabg „The European Power Sector in 2018” znajdą Państwo na wnp.pl

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.
Zamknij okno