Na Bałtyckim Forum Przemysłu Energetyki Morskiej zaprezentowano i poddano pod dyskusję najnowsze, pełne wyniki naszych analiz, w zakresie potencjału rynkowego morskiej energetyki wiatrowej w regionie Południowego Bałtyku, a także przedstawiono nowy program działania prowadzący do wykorzystania tego potencjału. Konferencja miała miejsce w dniach 28 lutego do 1 marca 2018 roku. Europejski Instytut Miedzi jest parneterem FNEZ w zakresie promocji rozwoju morskiej energetyki wiatrowej.
Najważniejsze wnioski jakie tam zapadły to m.in.:
1. Inwestycje energetycznenaMorzu Bałtyckim powinny odegrać kluczową rolę w procesie modernizacji polskiej energetyki i re industrializacji polskiej gospodarki w latach 202 0-2030:
- Gazociąg morski Baltic Pipe oraz rozbudowa Terminal a LNG zapewnią wieloletnie bezpieczeństwo dostaw gazu ziemnego,w ilości pozwalającej na rozwój energetyki gazowej, która zapewni elastyczność systemu niezbędną dla większego w nim udzialu niestabilnych źródeł OZE.
- Transgraniczne, morskie sieci przesyłowe energii elektrycznej, mogą odegrać zasadniczą rolę w integracji
bałtyckiego rynku energii, zapewnieniu dostaw energii w okresimożliwych niedoborów mocy, a także zwiększyć możliwości odbioru i bilansowania energii z morskich farm w iatrowych.
Morska energetyka wiatrowa oprócz zapewnienia dostaw niemisyjnej i stabilnej, odnawialnej energii elektrycznej oraz kilkudziesięciu tysięcy miejsc pracy oznacza również zapotrzebowanie na surowce takie jak miedź. Na morską farmę wiatrową o mocy 1 GW szacuje się zapotrzebowanie rzędu 6 tys. ton miedzi w kablach, maszynach elektrycznych, systemach odgromowych i układach energoelektronicznych w układach przesyłu mocy. Oznacza to dodatkową korzyść dla polskich przedsiębiorstw wydobywczych i przetwórczych. Polska spółka KGHM w 2016 r. była 6. pod względem wielkości producentem miedzi na świecie.
Eksperci FNEZ przygotowali raport „Program rozwoju morskiej energetyki i przemysłu morskiego w Polsce”. Czytamy w nim m.in., że:
• Realny potencjał morskiej energetyki wiatrowej w Polsce wynosi od 8 do 10 GW. Budowa pierwszej MFW w Polsce, o mocy ok 600 MW, może się rozpocząć około roku 2022. Pierwsze morskie elektrownie mogą zostać przyłączone do sieci w roku 2025. Do końca roku 2030 może zostać wybudowanych ok 4 GW, a do roku 2035 – 8 GW.
• 8 GW MFW, w połączeniu z równoległym rozwojem energetyki gazowej na poziomie 4-5 GW i budową transgranicznej morskiej sieci przesyłowej o mocy 1,5-2 GW może odegrać kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego Polski w latach 2025-2035, pozwalając na zastąpienie ubytków mocy węglowych nie spełniających standardów BAT, oraz zapewniając osiągnięcie celów w zakresie redukcji emisji CO2 i wykorzystania odnawialnych źródeł energii.
• Elektrownie wiatrowe na polskich obszarach morskich będą pracować przez około 8050 godzin w roku (91,9%), z czego około 5800 godzin w roku w przedziale umożliwiającym osiągnięcie pełnej mocy (66,5%).
• Morskie farmy wiatrowe o mocy 8 GW mogą zaspokajać ok 20% krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną. Więcej informacji w raporcie.
ZOBACZ TAKŻE: Morska energetyka wiatrowa. W Europie rośnie na potęgę, co z Polską?