zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Pompy ciepła w dużych budynkach. Co warto wiedzieć na temat ich zastosowania?

Strona główna > Wszystkie publikacje > Automatyka budynków > Pompy ciepła w dużych budynkach. Co warto wiedzieć na temat ich zastosowania?

Pompy ciepła są coraz częściej stosowane w średnich i dużych budynkach zarówno do ogrzewania, jak i chłodzenia. Właściwie dobrane i prawidłowo zainstalowane urządzenia umożliwiają dużą oszczędność energii i redukcję emisji dwutlenku węgla w porównaniu z technologiami grzewczymi i chłodniczymi tradycyjnie stosowanymi w budownictwie.

Niniejsza nota aplikacyjna zawiera przegląd dostępnych typów pomp ciepła wraz z zaletami i ograniczeniami wynikającymi z ich instalacji w dużych budynkach.

Główną zaletą pomp ciepła jest to, że wykorzystują niskowartościowe ciepło z odnawialnego, darmowego źródła i przekazują je do obszaru o wyższej temperaturze w sposób efektywny energetycznie.

Dostępnych jest wiele źródeł ciepła, co zapewnia elastyczność. Można wykorzystać na przykład powietrze z zewnątrz, rurociąg umieszczony w ziemi, studnie, otwory wiertnicze, a także miejscowe cieki wodne i stawy.

Aby wybrać najbardziej odpowiednie źródło ciepła dla budynku, należy przeanalizować zalety i ograniczenia dostępnych opcji oraz uwzględnić koszt całego cyklu życia systemu. Koszty instalacji pomp ciepła w porównaniu z kotłami gazowymi, szczególnie w przypadku pompy gruntowej, są względnie wysokie. Należy jednak wziąć pod uwagę dłuższą żywotność pomp ciepła, niższe koszty ich eksploatacji i ograniczoną emisyjność.

ZOBACZ TAKŻE: Jaka jest efektywność pomp ciepła?

Co warto wiedzieć?

* Przemyślany dobór pompy ciepła oraz jej umiejętna instalacja i obsługa wpływają często na obniżenie kosztów cyklu życia urządzenia.

* W przypadku gruntowych pomp ciepła szczególną uwagę należy zwrócić na redukcję kosztów instalacji.

* Z kolei jeśli chodzi o powietrzne pompy ciepła, istotną kwestią jest optymalizacja efektywności energetycznej.

* Wybierając wymiennik ciepła, kompresor, silnik i czynnik chłodniczy, należy kierować się raczej efektywnością energetyczną niż początkowymi kosztami kapitałowymi.

POBIERZ CAŁY PORADNIK NA TEMAT ZASTOSOWANIA POMP CIEPŁA W BUDYNKACH

Cu0179_AN_Heat Pumps for Larger Buildings_v2 (1)

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.