zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

4,9 GW nowej energii wiatrowej w pierwszej połowie 2019 roku w Europie

Strona główna > Wszystkie publikacje > Energia wiatrowa Offshore > 4,9 GW nowej energii wiatrowej w pierwszej połowie 2019 roku w Europie

Według danych opublikowanych niedawno przez WindEurope, w pierwszej połowie 2019 roku, Europa dodała 4,9 GW nowej mocy zainstalowanej w energetyce wiatrowej. Łączna moc zainstalowana w nowych instalacjach lądowych i morskich elektrowniach wiatrowych wzrosła w tym samym okresie ubiegłego roku (4,5 GW), ale ilość instalacji lądowych została zmniejszona z powodu poważnych problemów w Niemczech.

W pierwszej połowie br., Europa zainstalowała 2,9 GW energii wiatrowej na lądzie. Jest to wyraźny spadek w stosunku do 3,3 GW zainstalowanych w tym samym okresie ubiegłego roku. Instalacje były szczególnie słabe w Niemczech, które przeżyły najgorszą pierwszą połowę roku od roku 2000. Przemysł oczekuje, że liczba instalacji wzrośnie w drugiej połowie roku, ale wolumeny przyłączone  do niemieckiej sieci energetycznej w 2019 roku jako całości będą niższe niż poziomy historyczne. Spośród wszystkich krajów europejskich, Francja posiadała najwięcej instalacji lądowych o mocy 523 MW, Polska zainstalowała w tym czasie 17 MW lądowej energii wiatrowej.

Instalacje wiatrowe na lądzie są zwykle silniejsze w drugiej połowie roku. Tendencja ta jest szczególnie widoczna w krajach skandynawskich, gdzie aktywność instalacyjna jest najsilniejsza w miesiącach letnich. Zamówienia na turbiny i aktywność rynkowa sugerują, że w drugim półroczu będziemy świadkami podłączenia znacznych ilości energii elektrycznej w Szwecji i Norwegii. Duże wolumeny spodziewane są również w Hiszpanii na podstawie 4,1 GW sprzedanych na aukcji w 2017 i 2018 roku.

Czytaj: Energetyka wiatrowa. Dlaczego warto na nią postawić?

W pierwszej połowie br. zainstalowano 1,9 GW nowych elektrowni wiatrowych na morzu, w porównaniu z 1,1 GW dodanych w tym samym okresie w 2018 roku. Wielka Brytania (931 MW), Dania (374 MW), Belgia (370 MW) i Niemcy (252 MW) odpowiadały za te instalacje. Obejmuje to również Hornsea 1 w Wielkiej Brytanii, która po ukończeniu będzie największą na świecie farmą wiatrową o mocy 1,2 GW.

W pierwszej połowie 2019 roku, Europa zainwestowała 8,8 mld euro w budowę przyszłych farm wiatrowych – 6,4 mld euro w elektrownie wiatrowe na lądzie i 2,4 mld euro w morskie elektrownie wiatrowe. Inwestycje te doprowadzą do zainstalowania łącznie 5,9 GW i podłączenia do sieci w ciągu najbliższych dwóch do trzech lat. Francja i Holandia kierowały inwestycjami.

Dyrektor ds. polityki WindEurope – Pierre Tardieu, powiedział: “To był dobry początek roku dla rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Ale instalacje wiatrowe na lądzie były słabe przez ostatnie 6 miesięcy. Niemcy miały najniższą wartość w pierwszej połowie roku w przypadku nowych lądowych instalacji wiatrowych od 2000 roku. Kluczowym utrudnieniem pozostają wyzwania związane z udzielaniem zezwoleń: 11 GW energii wiatrowej na lądzie utknęło w procesie wydawania pozwoleń w Niemczech. A przejście na aukcje, na których tak zwane “projekty społeczne” mogły licytować na aukcjach bez zezwolenia w 2017 roku, było chaotyczne. Wiele z tych projektów nadal wymaga realizacji.

Zobacz też: Technologia generatorów turbin wiatrowych 

„W przypadku Francji, która miała dobre pierwsze 6 miesięcy, Hiszpania, Norwegia i Szwecja będą teraz musiały pomóc w poprawie sytuacji w drugiej połowie roku”. UE wyznaczyła cel w zakresie energii odnawialnej na poziomie 32% do 2030 roku i mówi o zerowej gospodarce netto do 2050 roku. Wskaźnik instalacji, którego do tej pory byliśmy świadkami w tym roku, nie doprowadzi nas tam.

“Kraje europejskie finalizują prace nad krajowymi planami energetycznymi i klimatycznymi do 2030 roku. Powinny one podać jak najwięcej szczegółów na temat środków politycznych, które umożliwią sprawne i zdecydowane wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Harmonogram aukcji, co zrobią, aby usprawnić wydawanie pozwoleń, w jaki sposób zastąpią farmy wiatrowe, których okres eksploatacji dobiega końca. To właśnie tego rodzaju szczegóły, których przemysł musi planować z wyprzedzeniem, aby pomóc w realizacji ambicji klimatycznych i energetycznych Europy w sposób efektywny pod względem kosztów”.

Polecamy: Projekty wiatrowe gotowe do realizacji w systemie aukcyjnym – raport IEO

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.