zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Projekty wiatrowe gotowe do realizacji w systemie aukcyjnym – Raport IEO

Strona główna > Wszystkie publikacje > Energia wiatrowa Onshore > Projekty wiatrowe gotowe do realizacji w systemie aukcyjnym – Raport IEO

Jak wskazuje Raport IEO – energetyka wiatrowa jest jednym z największych sektorów OZE w Polsce. Już w 2010 r. moc instalacji wiatrowych przewyższyła pozostałe sektory OZE.

W 2016 r. moc instalacji wiatrowych osiągnęła 5 807 MW, a w latach 2017 i 2018 odpowiednio: 5 849 MW w 2017 oraz  5 864 MW w 2018 roku. System aukcyjny, wprowadzony ustawą o odnawialnych źródłach energii, umożliwił “aktywizację”  projektom dużych farm wiatrowych, z ważnymi pozwoleniami budowlanymi, które były zamrożone przez lata.

Ostatnia aukcja na energię z OZE (w listopadzie 2018 roku), o czym już pisaliśmy, potwierdziła, że energetyka wiatrowa jest już konkurencyjną cenowo technologią dla wszystkich źródeł energii oraz że projekty wiatrowe w Polsce mają szanse na rynku poza systemem wsparcia.

Energia z OZE coraz bardziej konkurencyjna w stosunku do tradycyjnego wytwarzania

Jak wskazuje analiza IEO, pomostem do przejścia energetyki wiatrowej na rynek ma być aukcja planowana na jesień 2019, w której łączna moc nowych projektów wiatrowych, które zdobędą kontrakty na sprzedaż energii po gwarantowanej cenie w okresie 15 lat, może sięgnąć 2,5 GW! Obecnie, łącznie na terenie Polski rozwijanych jest 570 projektów wiatrowych, wśród których 90 % ma zawarte umowy przyłączeniowe z poszczególnymi OSD lub PSE.

Energetyka wiatrowa. Jaką rolę ma do odegrania miedź?

W bazie danych IEO „Projekty wiatrowe w Polsce ‘2019” jest kilkaset aktualnych projektów wiatrowych o łącznej mocy przyłączeniowej ponad 8 GW. Na podstawie analizy można wyróżnić 56 projektów na najbardziej zaawansowanym etapie. Wśród nich zidentyfikowano 2 projekty wiatrowe o mocy około 57 MW, będące już w trakcie budowy (istnieje duże prawdopodobieństwo, że będą to tegoroczne projekty aukcyjne) oraz 10 projektów po aukcji OZE w 2018 r. o mocy 850 MW. Potwierdza to, że zdecydowana większość projektów (78%) z całości zakontraktowanej mocy (1100 MW) w III aukcji została w pełni zidentyfikowana i tylko 22% wszystkich projektów umyka statystyce prowadzonej przez IEO.

Przygotowana przez IEO aktualizacja bazy danych „Projekty Wiatrowe w Polsce’2019” oraz raport odzwierciedlający najbardziej aktualny obraz rozwoju projektów wiatrowych powstały w odpowiedzi na zapytania inwestorów o deweloperów, stan zaawansowania projektów (gotowość do aukcji) oraz ich operatorów. Materiały dostępne są na stronie internetowej Instytutu Energetyki Odnawialnej.

Raport ‘Projekty wiatrowe w Polsce’ maj 2019

Oprac. na podstawie:

„ANALIZA PROJEKTÓW WIATROWYCH GOTOWYCH DO REALIZACJI W SYSTEMIE AUKCYJNYM” – Raport IEO

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.