W dzisiejszych czasach klimatyzacja jest koniecznością. Istnieje więc wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie idealnego urządzenia chłodzącego dla swoich potrzeb.
Podczas gdy tonaż, cena i klasa energetyczna są powszechnymi wskaźnikami na każdej liście kontrolnej, żywotność i długoterminowa wydajność klimatyzacji zależy od dwóch kluczowych parametrów – klasy energetycznej i wyboru metalu zastosowanego w układzie chłodzenia.
Podczas gdy wszystkie klimatyzatory używają rur miedzianych do elementów wewnętrznych, istnieją alternatywy dla jednostek zewnętrznych. Przy zakupie klimatyzacji należy zwrócić uwagę na klimatyzatory wykonane z czystej miedzi, gdzie wszystkie trzy elementy – jednostka wewnętrzna i zewnętrzna oraz wszystkie rury przyłączeniowe są wykonane z miedzi.
Oto osiem sposobów jak miedź może zwiększyć wydajność klimatyzatora.
1. Właściwości wymiany ciepła
Przenoszenie ciepła odbywa się w cewkach klimatyzatora, dlatego konieczne jest, aby metal miał dobrą przewodność cieplną. Miedź ma dobry współczynnik przewodzenia prądu i współczynnik przenikania ciepła, który jest lepszy niż większość metali stopowych. Jej wartość jest prawie ośmiokrotna w porównaniu z innymi powszechnie stosowanymi metalami stosowanymi w cewkach kondensacyjnych.
Czytaj też: Miedź jest kluczowa dla efektywności energetycznej
2. Odporność na korozję
Korozja może uszkodzić cewki niemiedziane, co negatywnie wpływa na proces wymiany ciepła i może również powodować wycieki, co z kolei radykalnie skraca żywotność klimatyzatora. Wilgotne, zasolone powietrze, kurz i zanieczyszczenia mogą dodatkowo pogorszyć proces. Miedź jest znacznie bardziej odporna na tego typu uszkodzenia niż większość alternatywnych stopów stosowanych w klimatyzacji.
3. Niezawodność
Miedź jest uważana za półszlachetny, nieżelazny metal, który oferuje dużą wytrzymałość, a jednocześnie jest wyjątkowo lekki i plastyczny. Nie tylko zapewnia solidną trwałość systemu klimatyzacji, ale także znacznie ułatwia dokonywanie napraw na miejscu. Dla porównania, inne stopy będą musiały zostać wymienione w przypadku awarii.
4. Efektywność energetyczna
Wszystkie klimatyzatory są oceniane przez Biuro Efektywności Energetycznej (BEE) i wyświetlają wskaźnik efektywności energetycznej na podstawie etykiety energetycznej. Klasy efektywności energetycznej przyporządkowane są skali złożonej z liter od A do G, gdzie klasa A umieszczana na zielonym pasku oznacza urządzenie najbardziej efektywne, a klasa G umieszczana na czerwonym pasku – urządzenie najmniej efektywne.
Przy standardowym zużyciu, wydajność urządzenia spada z oczywistych powodów. Testy laboratoryjne dowiodły jednak, że jednostka na bazie miedzi nadal pozostaje znacznie bardziej wydajna niż jednostki bez miedzi. Po trzech latach wydajność klimatyzatora klasy A na bazie miedzi spada do klasy C/D, podczas gdy jednostka bez miedzi spada aż do najniższej klasy – G.
5. Łatwość konserwacji
Jednostki skraplacza są zwykle umieszczane na zewnątrz, podatne na gromadzenie się brudu i kurzu, zmieniające się warunki pogodowe i inne okoliczności, takie jak gruz czy ptaki lęgowe. Zaletą trwałości jest to, że zwykły strumień wody pod ciśnieniem może łatwo oczyścić cewki miedziane, których inne alternatywne skraplacze ze stopów mogą nie wytrzymać.
Zobacz również: Zwiększenie wydajności klimatyzacji
6. Niskie koszty utrzymania
Wszystkie powyższe powody sprawiają, że miedź w klimatyzatorze jest o wiele bardziej pewną i opłacalną opcją. Podczas gdy alternatywne źródła prądu przemiennego ze stopu lub bez miedzi wymagają czterech usług w ciągu roku, jednostka miedziana wykonuje swoje zadanie w dwóch, zmniejszając o połowę standardowe koszty utrzymania i czas poświęcany na konserwację. Podobnie, skraplacz klimatyzatora innego niż miedziany musi zostać wymieniony w ciągu około dwóch do trzech lat, podczas gdy miedziany klimatyzator działa bez wysiłku przez ponad pięć do siedmiu lat.
7. Przyjazny dla środowiska
Zastosowanie rur miedzianych nie tylko poprawia efektywność i zwiększa skuteczność działania, ale również zmniejsza emisję szkodliwych substancji z klimatyzatora. Urządzenia bez miedzi są podatne na wycieki co kilka lat, z możliwością uwalniania do atmosfery czynników chłodniczych takich jak R22 i R410A, co może mieć niebezpieczny wpływ na środowisko. Z drugiej strony, problemy związane z wyciekami w urządzeniach na bazie miedzi są minimalne, w związku z czym urządzenia te są znacznie mniej narażone na wpływ na środowisko z wyciekiem szkodliwych czynników chłodniczych.
8. Bezpieczne i czyste powietrze
Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska (EPA) potwierdziła, że miedź ma właściwości przeciwdrobnoustrojowe. Miedź ma zdolność do inaktywacji patogenów unoszących się w powietrzu w środowisku HVAC (ogrzewanie, wentylacja i klimatyzacja). Zdolność metalu do neutralizacji różnych bakterii przenoszonych przez wodę i powietrze nie ulega pogorszeniu wraz z użyciem. Już od wieków, właściwości przeciwdrobnoustrojowe miedzi były dobrze znane m.in. w Indiach, gdzie stosowano ergo miedziane naczynia do picia. Co ciekawe, są one nadal wykorzystywane w większości indyjskich gospodarstw domowych.
Klimatyzacja to inwestycja długoterminowa. Warto jest zadbać o to, aby takie urządzenie wykonane było z czystej miedzi. Zapewni ona efektywną pracę i wydajność w dłuższej perspektywie czasowej, będzie łatwe w obsłudze i zapewni czyste i zdrowe rozwiązanie dla Twojej rodziny i planety.
Czytaj więcej: Trudniejsze od ogrzewania. Jak oszczędzić na chłodzie?