Statystyki pokazują, że każdego roku w wyniku wypadków związanych z elektrycznością, tysiące ludzi doznaje obrażeń lub ponosi śmierć. Profesjonalny personel zatrudniony przy instalowaniu, konserwacji i obsłudze, naprawach oraz budowie obiektów elektrycznych stanowi grupę, w której prawdopodobieństwo wystąpienia wypadku związanego z elektrycznością jest największe. W tej grupie najbardziej narażeni są elektrycy. Dotknięcie przewodów instalacji elektrycznej, lub innego urządzenia elektrycznego będącego pod napięciem, jest najbardziej powszechną przyczyną tego rodzaju wypadków.
Osiągnięcie całkowitej bezwypadkowości w dziedzinie instalacji elektrycznych wymaga, aby instalacja była bezpieczna, prawidłowo obsługiwana i konserwowana w całym okresie eksploatacji, oraz wymaga zapewnienia prawidłowego stanu i działania środków ochrony przeciwporażeniowej i przeciw oparzeniom. Wszystko to, razem z właściwym szkoleniem pracowników, będzie początkiem długiej drogi do osiągniecia celu, jakim jest “zero wypadków”.
Trudno sobie wyobrazić życie bez elektryczności, nie tylko na co dzień w domu, ale także w sferze publicznej: w miejscu pracy w przemyśle, w obiektach komercyjnych, budynkach biurowych, bankach, hotelach, szkolnictwie, obiektach wystawowych itd. Korzystamy z elektryczności praktycznie we wszystkich dziedzinach naszego codziennego życia. Staliśmy się zależni od elektryczności, a jednocześnie tak dalece przywykliśmy do niej, że rzadko o niej myślimy. Nie powinniśmy jednak zapominać, że mamy do czynienia z potencjalnie niebezpieczną postacią energii, która jest dla nas niewidzialna i niesłyszalna. Jeżeli ją odczujemy, to może już być za późno.
Każdego roku dziesiątki tysięcy pracowników będących wykwalifikowanymi elektrykami ulegają porażeniu elektrycznemu. Wielu z nich doznaje obrażeń lub poważnych oparzeń wymagających leczenia, a setki ponoszą śmierć w wypadkach związanych z elektrycznością.
Jak wiadomo, zwarcia w instalacjach elektrycznych są częstą przyczyną pożarów budynków i innych obiektów budowlanych. Pożary wywołane przyczynami elektrycznymi mogą powodować ogromne straty a nawet całkowite zniszczenie obiektu.
Zwarcia w obwodach elektrycznych są przyczyną bardzo dużych sił elektrodynamicznych, które oddziałują na izolację a także powodują uszkodzenia urządzeń, co wiąże się z koniecznością napraw i przestojami.
Jest zatem sprawą największej wagi, aby urządzenia i instalacje elektryczne były konstruowane, budowane, eksploatowane i konserwowane w sposób możliwie najbardziej bezpieczny. Muszą także pozostawać bezpieczne w ciągu całego okresu ich eksploatacji. Najlepszym sposobem zapewnienia tego są regularne kontrole i przestrzeganie procedur badań zalecanych przez właściwe przepisy dotyczące instalacji elektrycznych.
Celem niniejszego artykułu jest zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo instalacji elektrycznych w budynkach niemieszkalnych, ale jest też oczywiste, że bezpieczeństwo instalacji elektrycznych w budynkach mieszkalnych – inaczej mówiąc w naszych domach, jest również sprawą największej wagi.