Samo dostosowanie się do zmian klimatycznych już nie wystarczy… Komisja chce, aby Unia Europejska była liderem transformacji, dlatego UE zobowiązała się do zmniejszenia emisji CO2 o co najmniej 40 proc. do 2030 r., mając jednocześnie na uwadze modernizację gospodarki UE oraz konieczność zapewniania miejsc pracy i zagwarantowania rozwoju dla wszystkich obywateli Unii.
Czym jest pakiet czystej energii?
Składa się on z zestawu propozycji opracowanych przez Komisję Europejską. Te dziewięć wniosków legislacyjnych i siedem dokumentów o charakterze nieustawodawczym ma na celu zwiększenie efektywności energetycznej, zwiększenie wykorzystania energii odnawialnej, reformę europejskiego rynku energii, wprowadzenie nowych środków zarządzania dla Unii Energetycznej oraz wspieranie innowacji w zakresie czystej energii.
Jakie są jego ogólne cele?
Za pomocą pakietu dotyczącego czystej energii Komisja Europejska chce walczyć o powstrzymanie zmian klimatycznych, dalej rozwijać wewnętrzny rynek energii elektrycznej i promować neutralną przyszłość pod względem emisji dwutlenku węgla. Szczególnym celem jest umieszczenie konsumentów w centrum nowego systemu energetycznego, ułatwiając im stanie się producentami energii i sprzedaż nadmiaru energii na rynku. Inicjatywy te mają również na celu zachęcenie przedsiębiorstw do inwestowania w nowe technologie.
Co się stało 26 marca 2019 roku?
W tym dniu Parlament Europejski przyjął cztery nowe ustawy dotyczące rynku energii elektrycznej UE, nieformalnie uzgodnione z ministrami UE pod koniec 2018 r. i w związku z tym zakończył prace nad pakietem “Czysta energia dla wszystkich Europejczyków”. Parlament zatwierdził szczegółowo nowe rozporządzenie w sprawie rynku energii elektrycznej i dyrektywę w sprawie rynku energii elektrycznej, a także rozporządzenia w sprawie gotowości do podejmowania ryzyka oraz rozporządzenie w sprawie Agencji ds. Współpracy Organów Regulacji Energetyki (ang. ACER). Zarządzanie rozporządzeniem w sprawie Unii Energetycznej, zmienioną dyrektywą w sprawie efektywności energetycznej, zmienioną dyrektywą w sprawie energii ze źródeł odnawialnych oraz dyrektywą w sprawie charakterystyki energetycznej budynków weszły już w życie w 2018 r.
Przeczytaj także: Istotne zasady i wytyczne dla budowania polityki energetycznej opartej na zrównoważonym rozwoju
Jakie są korzyści płynące z pakietu czystej energii?
- oferta dla konsumentów: Konsumenci będą mieli dostęp do inteligentnych liczników i dynamicznych cen oraz możliwość bezpłatnej zmiany dostawcy w ciągu maksymalnie trzech tygodni (i 24 godzin do roku 2026).
- uregulowania prawne dotyczące ubóstwa energetycznego i cen energii: Państwa członkowskie będą mogły tymczasowo regulować ceny w celu wspierania i ochrony gospodarstw domowych znajdujących się w trudnej sytuacji, chociaż systemy zabezpieczenia społecznego pozostają podstawowym środkiem walki z ubóstwem energetycznym.
- zwiększenie transgranicznego przepływu energii elektrycznej: Handel energią odnawialną przez granice UE będzie łatwiejszy; co najmniej 70% mocy w obrocie będzie mogło swobodnie przekraczać granice. Ułatwi to wspieranie wysiłków zmierzających do osiągnięcia wiążącego celu UE, jakim jest osiągnięcie do 2030 r. udziału energii odnawialnej na poziomie 32%.
Stopniowe wycofywanie pomocy państwa dla paliw kopalnych: Przepisy UE zezwalają obecnie władzom krajowym na płacenie elektrowniom za pozostawanie w stanie gotowości przez ograniczony okres czasu, jeżeli istnieje szczyt zapotrzebowania, znany jako mechanizm zdolności przesyłowych. Nowe przepisy wprowadzą bardziej rygorystyczne limity dla państw członkowskich dotujących elektrownie w celu zapobiegania otrzymywaniu pomocy państwa dla najbardziej zanieczyszczających elektrowni zasilanych paliwami kopalnymi w Europie. Środki te będą miały zastosowanie do wszystkich nowych elektrowni od dnia wejścia w życie rozporządzenia, a do istniejących elektrowni – od 2025 r.
Miguel Arias Cañete, komisarz Komisji Europejskiej ds. działań w dziedzinie klimatu i energii, stwierdził, że zatwierdzenie nowej struktury rynku energii elektrycznej uelastyczni rynki energii i ułatwi integrację większego udziału energii odnawialnej. “Zintegrowany rynek energii UE jest najbardziej opłacalnym sposobem zapewnienia bezpiecznych i przystępnych cenowo dostaw dla wszystkich obywateli UE. Szczególnie cieszy mnie fakt, że uzgodniliśmy wspólne ramy dla rynku mocy, które zapewnią zgodność takich mechanizmów z naszymi przyszłymi celami klimatycznymi, przy jednoczesnym uwzględnieniu uzasadnionych obaw dotyczących bezpieczeństwa dostaw”.
Nowe przepisy przewidują stworzenie ogólnoeuropejskiego rynku czystej energii elektrycznej, bardziej konkurencyjnego i lepiej radzącego sobie z ryzykiem. “Reforma rynku energii elektrycznej UE powinna zwiększyć jego konkurencyjność poza granicami UE i wspierać transformację w kierunku czystszej energii elektrycznej. Daje ona więcej uprawnień konsumentom i zapobiega ubóstwu energetycznemu.