Wymianę transformatora jeszcze przed wystąpieniem awarii można umotywować, wskazując kilka uzasadnionych przyczyn. Można wśród nich wymienić:
- przepisy dotyczące ochrony środowiska i bezpieczeństwa pożarowego,
- zmiany obciążenia lub poziomu napięcia,
- zwiększone ryzyko awarii wskutek starzenia się transformatora,
- chęć poprawy efektywności energetycznej.
Niestety z ostatnim z tych argumentów spotykamy się najrzadziej. Wymiana transformatora na nowy, o większej efektywności energetycznej, w wielu przypadkach doprowadzi do obniżenia kosztu cyklu życia urządzenia.
W niniejszym artykule zaprezentowano, w jaki sposób można ocenić, czy opłacalne jest pozostawienie transformatora na kolejny rok, czy raczej sensowne będzie zastąpienie go bardziej sprawnym i niezawodnym transformatorem już teraz.
Głównym czynnikiem jest koszt cyklu życia. Proponowana metoda polega na obliczeniu uśrednionego rocznego ekwiwalentu kosztu zakupu i eksploatacji (EAC – ang. Equivalent Annual Cost) na nadchodzący rok, zarówno dla obecnego, jak i nowego transformatora. W przypadku EAC najtrudniej dokładnie ocenić koszt strat obciążeniowych, które zależą od charakterystyk obciążeniowych transformatora oraz wskaźnika niezawodności (ryzyko awarii), który zależy od stanu wyeksploatowania transformatora. W większości przypadków w EAC dominują straty energii, co zostanie wykazane w przykładowych obliczeniach.