zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Dobry inwerter to sukces dobrej instalacji PV

Strona główna > Wszystkie publikacje > Energia słoneczna (PV) > Dobry inwerter to sukces dobrej instalacji PV

Niniejsze opracowanie skupia się na przedstawieniu najważniejszych parametrów falowników z obszaru OZE, a w szczególności w przypadku falowników małej mocy (do 16 A na fazę).

Falownik to urządzenie energoelektroniczne służące do przetwarzania energii elektrycznej prądu stałego w energię elektryczną prądu jedno- lub wielofazowego przemiennego, o dowolnej częstotliwości, dostarczaną do odbiornika (obciążenia).

W wypadku małych mocy stosuje się falowniki tranzystorowe, w przypadku dużych mocy – tyrystorowe. Falowniki znajdują zastosowanie m.in. w układach napędowych prądu stałego (np. w układach trakcyjnych) i przemiennego (np. w regulatorach obrotów), urządzeniach rezerwowego zasilania, grzejnictwie indukcyjnym oraz przemiennikach częstotliwości (wg „Encyklopedii PWN”)

Falowniki są używane do zasilania silników eklektycznych prądu przemiennego ze względu na bardzo korzystną regulację prędkości obrotowej silnika przy zachowaniu jednolitego momentu siły napędowej. Konstruktorzy szybko zauważyli, że w trakcie hamowania rozpędzonego silnika pojawia się możliwość oddania powstającej nadwyżki energii do sieci energetycznej.

A jeśli energię można oddać do sieci energetycznej, to stąd już tylko krok, by elementy falownika zastosować w nowym obszarze. Tak powstały falowniki przemieniające energię z odnawialnych źródeł energii (OZE) na energię o standardzie sieci energetycznej.

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.
Zamknij okno