zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Jak zdobyć środki na inwestycje w fotowoltaikę?

Strona główna > Wszystkie publikacje > Energia słoneczna (PV) > Jak zdobyć środki na inwestycje w fotowoltaikę?

Z roku na rok, inwestycje w panele fotowoltaiczne stają się coraz bardziej popularne. Dzieje się tak zarówno dzięki większej świadomości ekologicznej, którą posiadamy, chęcią niezależności energetycznej, a także znacznym oszczędnościom, jakie możemy odnotować w dłuższej perspektywie. Najważniejszym powodem jednak jest fakt, że fotowoltaika jest coraz bardziej powszechna, a na rynku z łatwością można znaleźć programy, które pozwolą na uzyskanie dofinansowania.

Fotowoltaika to system pozyskiwania energii z odnawialnego źródła, jakim jest Słońce. Wytwarzanie energii elektrycznej dzięki energii słonecznej jest możliwe przy zastosowaniu instalacji fotowoltaicznej. Dochodzi w niej do bezpośredniej konwersji (zamiany) energii promieniowania słonecznego na energię elektryczną, która jest uważana za najwyższą formę użytkowej energii. Niezbędne elementy do prawidłowego funkcjonowania instalacji fotowoltaicznej są następujące:

  • panele fotowoltaiczne
  • inwerter
  • systemy mocujące
  • wyłącznik DC
  • wyłącznik AC
  • kabel
  • konektory MC4

Panele fotowoltaiczne skonstruowane są na bazie krzemowych płytek półprzewodnikowych, w których gromadzi się pole elektromagnetyczne. Ogniwa łączone są szeregowo, a ciąg ogniw tworzących panele nazywane są stringiem. Umieszcza się je głównie na dachach budynków, istotne jest aby były zwrócone odpowiednio w stronę słońca.

Czytaj: W zakresie transformacji energetycznej przed Polską spore wyzwania

Inwerter to bardzo ważny element instalacji ze względu na swoje przeznaczenie – zamianę  nagromadzonej energii na prąd zmienny – taki, jaki występuje w sieci i jaki posiadamy w każdym gniazdku w swoim domu. Mikroinstalacja fotowoltaiczna to mała instalacja, której moc nie przekracza 50 kW. Wykorzystywana jest głównie do celów prywatnych – zaopatrzenia domu w prąd oraz ewentualnego odsprzedawania wyprodukowanej energii do sieci energetycznej. Będąc prosumentem, jednocześnie produkujemy prąd i jesteśmy jego odbiorcami.

Dotacja na fotowoltaikę

W Polsce, większość energii pochodzi z elektrowni węglowych, następnie z gazu ziemnego. Proporcje między nieodnawialnymi źródłami energii, a OZE są mocno zachwiane na niekorzyść tych drugich. Potrzeba zmian widoczna jest gołym okiem, więc należy wspierać wszelkie inicjatywy w celu zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii.

Z roku na rok, popularność instalacji fotowoltaicznych rośnie. Początkowo było to bardzo drogie przedsięwzięcie, ale zwiększona ilość firm oferujących rozwiązania fotowoltaiczne spowodowała spadek cen. Na pierwszy rzut oka, inwestycje w mikroinstalacje mogą wydawać się kosztowne, ale w perspektywie czasu są bardzo opłacalne.

Zobacz też: Energia słoneczna. Zobacz raport

Możliwości z różnego rodzaju dotacji i dofinansowań do paneli fotowoltaicznych są następujące:

  1. Rządowe

Programy tworzone przez polski rząd mają na celu wspieranie działań, które ograniczają nieodnawialne źródła energii w produkcji energii w skali całego kraju. Jednym z takich programów jest „Prosument”, na który przeznaczono 800 mln zł. O dotację rządową mogą się ubiegać zarówno osoby fizyczne, jak i spółdzielnie oraz wspólnoty mieszkaniowe, jednostki samorządu terytorialnego.

  1. Terytorialne

Województwa i samorządy mogą sami tworzyć programy dofinansowania działań związanych z OZE, np. dolnośląski Program Operacyjny Województwa Śląskiego.

  1. Unijne

Unia Europejska również przeznacza fundusze na wspieranie działań wykorzystujących OZE. Często jednak odbywa się to w taki sposób, że samorządy terytorialne wnioskują o dotację, którą później rozdysponowują zgodnie z przeznaczeniem, już we własnym zakresie.

  1. Leasing lub kredyt

Banki zupełnie inaczej traktują klientów, ubiegających się o kredyt na cele związane z odnawialnymi źródłami energii. Istnieją również banki, które w swojej ofercie mają przygotowane atrakcyjne warunki, np. niższy całkowity koszt kredytu.

Polecamy: Średnia farma fotowoltaiczna

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.