zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Programy odpowiedzi popytu (DSR) i struktura rynku

Strona główna > Wszystkie publikacje > Inteligentne sieci (Smart Grid) > Programy odpowiedzi popytu (DSR) i struktura rynku

Programy odpowiedzi popytu (DSR) są kluczowym elementem potrzebnym do osiągnięcia ambitnych celów europejskiej polityki energetycznej. Niniejszym opracowaniem ENTSO-E włącza się w trwającą dyskusję na temat integracji DSR na rynkach energii, toczącą się w szybkim tempie dzięki pracy Smart Grid Task Force EG3 pod przywództwem Komisji Europejskiej przy udziale interesariuszy, takich jak Eurelectric oraz SEDC.

Zidentyfikowano sześć wymagań, których spełnienie pozwoli na wykorzystanie potencjału rozwoju i efektywne zastosowanie DSR:

  1. Sygnały cenowe powinny odzwierciedlać wartość elastyczności dla systemu elektroenergetycznego.
  2. Efektywne wykorzystanie DSR opiera się na wyborze pomiędzy wartością konsumpcji energii a wartością energii elektrycznej.
  3. Dostęp do informacji o cenie, świadomość konsumentów oraz aktywacja DSR wymaga silnego zaangażowania odbiorców.
  4. Aby w pełni wykorzystać potencjał DSR, muszą zostać usunięte bariery regulacyjne.
  5. DSR powinien być rozwijany w oparciu o odpowiednie analizy biznesowe.
  6. Technologie komunikacyjne i sterowania powinny pozwolić na DSR dla małych odbiorców i gwarantować niezawodność systemu.

Opracowanie przedstawia przegląd możliwych konfiguracji rynku dla integracji DSR na rynku dnia następnego, bieżącego oraz rynku bilansującym. DSR może odegrać również dużą rolę na rynkach rezerw mocy, jeśli spełni wymagania niezawodności.

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.
Zamknij okno