zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Rosnąca precyzja wydobycia miedzi

Strona główna > Wszystkie publikacje > Innowacje w energetyce > Rosnąca precyzja wydobycia miedzi

Jak wskazuje ekspert Międzynarodowego Stowarzyszenia Miedzi (ang. International Copper Association) w Australii – John Fennell, aby zaspokoić rosnące światowe zapotrzebowanie na miedź, górnicy będą musieli zacząć robić wszystko inaczej, zupełnie inaczej.

Nie jest tajemnicą, że miedź stoi przed wielkimi wyzwaniami. Znalezienie większej ilości miedzi jest oczywiście najważniejszym zadaniem, ale wydobycie jej w bardziej ekologiczny i mądrzejszy sposób, tak aby górnicy byli zarówno dobrze wynagradzanymi pracownikami, ale także odpowiedzialnymi obywatelami, to druga istotna kwestia.

Technologia jest obiecująca, ale opracowanie i zapewnienie rozwoju niezawodnej technologii przemysłowej “upstream” (pl. wyższego szczebla) wymaga dużo czasu i inwestycji, aby zmniejszyć ryzyko i zapewnić długoterminową wydajność. Wymaga to również nowego innowacyjnego sposobu myślenia, radykalnie odmiennego sposobu postępowania, które nie zawsze dobrze współgrało z realiami codziennego górnictwa.

To jest właśnie „precyzyjne wydobycie”, którego mistrzem jest Hal Stillman – z Międzynarodowego Stowarzyszenia Miedzi w Stanach Zjednoczonych. Stillman miał okazję występować na konferencji “Copper To The World Conference” w Australii Południowej w czerwcu, przedstawiając cztery unikalne innowacje dotyczące „precyzyjnego górnictwa”, zachodzącego w miedzi.

Czytaj: Miedź jest siłą napędzającą recykling

Należą do nich przełomowe rozwiązania w zakresie sortowania rud, zdigitalizowane (cyfrowe) operacje wydobywcze, technologia wzbogacania (ang. benefication) w celu poprawy wydobycia i stabilizacji pyłu. Przełomu w tej dziedzinie dokonał Aurus III, fundusz o wartości 65 mln USD, utworzony przez największą chilijską firmę kapitału podwyższonego ryzyka (ang. venture capital), Aurus w 2015 roku – pierwszy tego typu fundusz na świecie.

Chile ustanowiło również otwarty konkurs na innowacje XPRIZE, czyli wydobycie bez śladu węglowego (ang. Zero-Fooprint Mining), które ma zostać uruchomiony na początku przyszłego roku. Jaki jest cel? Wytwarzanie metalicznej miedzi przy minimalnym wpływie na środowisko naturalne poprzez rezygnację z konwencjonalnych technik wydobywczych, nie generujących toksycznych związków chemicznych i osiągnięcie przy możliwie najmniejszym śladzie węglowym, przy zachowaniu porównywalnych kosztów produkcji w porównaniu z tradycyjnym wydobyciem miedzi.

Kolejną ekscytującą wiadomością jest to, że obecnie istnieje Aurus 1V, który w tej chwili zbiera 100 milionów dolarów na innowacje technologiczne w przemyśle wydobywczym, w tym w przemyśle miedziowym, litowym, metali szlachetnych i innych. W Australii, Centrum Warrena Uniwersytetu w Sydney przeprowadza badania nad koncepcją Kopalni Przyszłości oraz Inicjatywy Copper Mark (ang. Mine of the Future and Copper Mark Initiative).

Inicjatywy te mają nadzieję wykroczyć poza obecną automatyzację i elektryfikację kopalń, w celu znalezienia, przetestowania i komercjalizacji technologii i systemów, które sprawią, że wydobycie miedzi będzie najbardziej precyzyjne, jak to możliwe. Jest to zarówno nasza wizja, jak i wyzwanie.

Zobacz też: Rozszerzalność cieplna. Porównanie miedzi i aluminium

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.