zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Samochody elektryczne. Zobacz raport

Strona główna > Wszystkie publikacje > Elektromobilność > Samochody elektryczne. Zobacz raport

Transport to obecnie największe źródło emisji CO2 w Unii Europejskiej. Głównym problemem jest transport drogowy, odpowiedzialny za niemal ¾ łącznej emisji z transportu. Rozwiązanie tego problemu będzie wymagało przejścia z silników spalinowych na elektryczny mechanizm napędowy oraz nieustannej redukcji emisji dwutlenku węgla w produkcji energii elektrycznej.

Kluczem do wypracowania efektu synergii między sektorem transportowym a sektorem energetycznym są pojazdy z napędem elektrycznym. Dzięki tzw. interfejsowi pojazd-sieć oraz ładowaniu inteligentnemu integracja pojazdów z napędem elektrycznym z siecią energetyczną oferuje szczególnie atrakcyjne rozwiązanie w zakresie magazynowania energii i usług energetycznych.

Pojazdy z napędem elektrycznym mają istotną rolę do odegrania w transformacji zarówno branży energetycznej, jak i sektora transportowego, i stanowią gotowe do wdrożenia rozwiązanie, które pozwoli UE zrealizować cele porozumienia paryskiego z 2015 r. Branża motoryzacyjna zaczyna poważniej inwestować w elektryczne mechanizmy napędowe, a liczba klientów decydujących się na zakup pojazdu z takim napędem w UE gwałtownie wzrasta .

Aby rodzący się rynek pojazdów z napędem elektrycznym mógł prosperować, konieczne jest opracowanie odpowiednich ram polityki. Biorąc pod uwagę kierunki rozwoju polityki dotyczącej pojazdów z napędem elektrycznym w Kalifornii i w Chinach, wprowadzenie planu równoznacznego z nakazaniem producentom samochodów, aby zredukowali emisję spalin w swoich pojazdach do zera, to skuteczny mechanizm sterowania rynkiem.

Dzięki temu zyska się również pewność niezbędną do opracowania kompleksowego ekosystemu pojazdów z napędem elektrycznym stworzy również dodatkowe miejsca pracy i przyniesie dodatkowe korzyści dla środowiska naturalnego w UE.

Jeśli natomiast chodzi o konkurencyjność i miejsca pracy, wczesne rozpoczęcie produkcji pojazdów z napędem elektrycznym w Europie będzie kluczowe dla utrzymania pozycji światowego lidera w produkcji samochodów. Jednocześnie, wraz ze wzrostem liczby używanych pojazdów z napędem elektrycznym, europejskie miasta staną się czystsze ekologiczne, przede wszystkim dzięki redukcji hałasu i mniejszej emisji zanieczyszczeń.

Czytaj także: Raport: „E-mobilność: wizje i scenariusze rozwoju”

10 FAKTÓW nt. elektromobilności:

  1. Prognozuje się, że w 2017 r. liczba czynnie eksploatowanych pojazdów z napędem elektrycznym na europejskim rynku wzrośnie z 630 000 do 900 000.
  2. Europejskie kraje, w których wiodą w sprzedaży aut elektrycznych, to m.in. Norwegia, Austria, Francja i Holandia.
  3. Pojazdy z napędem elektrycznym nie wytwarzają spalin, co oznacza brak emisji CO2, drobnych cząstek i NOx, a tym samym poprawę jakości powietrza w miastach oraz stanu zdrowia ich mieszkańców.
  4. Bezwęglowa produkcja energii elektrycznej brutto w Europie wzrosła z 46% (w 2000 r.) do 52% (w 2012 r.), w 2020 r. powinna osiągnąć 58%, w 2030 r. — 66%, a w 2050 r. — 73%.
  5. W przypadku pojazdów z napędem elektrycznym szacuje się, że emisja węgla „od szybu do kół” to równowartość emisji zaledwie 78 g CO2 w porównaniu do 185 g w przypadku konwencjonalnych silników benzynowych i 145 g w przypadku silników diesla.
  6. Przejście na pojazdy z napędem elektrycznym mogłoby stworzyć od 501 000 do 1,1 miliona netto dodatkowych miejsc pracy do 2030 r.
  7. Obecnie, w 2017 r., w UE wraz z Norwegią i Wielką Brytanią jest około 110 000 publicznie dostępnych punktów ładowania.
  8. Rzeczywisty zasięg jazdy nowych modeli pojazdów z napędem elektrycznym, takich jak Chevrolet Bolt z 2017 r., Opel E-Ampera i zmodernizowany Renault ZOE oraz Nissan Leaf, to 300–350 km.
  9. Modele pojazdów z napędem elektrycznym, których w 2016 r. sprzedano w Europie najwięcej, to m.in. Renault Zoe (21 619 samochodów), Nissan Leaf (18 876) i BMW i3 (15 091).
  10. Główne inwestycje w pojazdy z napędem elektrycznym: Firma Daimler ogłosiła, że do 2025 r. zainwestuje 10 miliardów EUR, a firma Volkswagen do tego czasu planuje zelektryfikować 25% swojej floty.

POBIERZ RAPORT: Auta elektryczne – Decarb Europe

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.
Zamknij okno