zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Smart Grid w Polsce. Magazyny energii

Strona główna > Wszystkie publikacje > Inne > Smart Grid w Polsce. Magazyny energii

Data

Systemy magazynowania energii są sposobem na upowszechnienie odnawialnych źródeł energii. Magazyny energii mają zasadnicze znaczenie dla dalszego rozwoju szeregu sektorów, w tym motoryzacji, inteligentnych sieci energetycznych, zasilania awaryjnego czy urządzeń przenośnych. Technologie magazynowania energii elektrycznej przyczyniają się do szerszego wykorzystywania i zwiększenia komercyjnej atrakcyjności odnawialnych źródeł energii, w tym przede wszystkim źródeł o charakterze przerywanym, takich jak energia wiatrowa i słoneczna.

Do technologii magazynowania energii należy zaliczyć m.in. elektrownie szczytowo-pompowe, które magazynują nocne nadwyżki energii z elektrowni konwencjonalnych. Przykładem elektrowni szczytowo-pompowej jest elektrownia Żarnowiec o mocy 716MW lub elektrownia Porąbka-Żar o mocy 500MW.

Przykładem projektu zakładającego użycie zasobnika energii jest Projekt PSE budowy baterii 2MW, którego celem jest budowa dedykowanego systemu automatyki wraz z bateryjnym magazynem energii elektrycznej. Jako magazyn energii przewidziane jest zastosowanie dwóch jednostek po 1 MW. Koszt inwestycji to 7,5 mln PLN.

Dodatkowo prowadzi się badania w zakresie superkondensatorów mogących przyczynić się do kompensacji zapadów i krótkotrwałych zaników napięcia w sieci energetycznej. Superkondensatory znalazły zastosowanie w jednej z podstacji SN dla drugiej linii metra w Warszawie mające na celu odzysk energii hamowania pociągu.

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.