Szyny prądowe, zbiorcze i szynoprzewody wykonane z miedzi mają wiele zalet w porównaniu z instalacjami wykorzystującymi inne materiały. Główne zalety miedzi wynikają z jej właściwości elektrycznych tj. wysokiej przewodności elektrycznej (niewielkiej rezystancji). Ze względu na te cechy miedziane szynoprzewody mogą przenosić taką samą wartość prądu przy mniejszych rozmiarach i w sposób bardziej efektywny energetycznie. Ponadto miedziane szynoprzewody wykazują również wysoką wytrzymałość mechaniczną.
W trakcie ustalania kosztów szyn, cena materiału przewodzącego nie powinna być jedynym kryterium. Aby uzyskać pełny obraz ekonomiczny instalacji , należy wziąć pod uwagę koszty związane z wspornikami, stratami energii wynikającymi ze starzenia się instalacji oraz wartość materiału złomowego po zakończeniu eksploatacji. Biorąc powyższe pod uwagę staje się jasne, że cena początkowa szynoprzewodów wykonanych z miedzi nie zwiększa istotnie kosztu cyklu życia instalacji.Przewodność miedzi wynosi 58 MS/m (w temperaturze 20°C). Pod tym względem zajmuje drugie — po srebrze — miejsce wśród najlepiej przewodzących materiałów występujących w naturze. Przewodność aluminium to 35 MS/m (w temperaturze 20°C), czyli ok. 60% przewodności miedzi.
Wysoka przewodność miedzi jest korzystna z kilku powodów:
1. Miedziane szynoprzewody mają wyższą efektywność energetyczną w porównaniu do szynoprzewodów aluminiowych o tej samej szerokości. Oznacza to oczywiste korzyści pod względem finansowym, przez ograniczenie kosztów energii, a także z punktu widzenia ochrony środowiska, ze względu na redukcję emisji CO2. Wyższa przewodność oznacza mniejszy spadek napięcia w szynoprzewodach, co pozytywnie wpływa na niezawodność działania podłączonych urządzeń elektrycznych. Oprócz tego większa efektywność energetyczna oznacza mniejsze straty wynikające z rozpraszania ciepła, dzięki czemu szynoprzewody można układać bliżej siebie.
2. Miedziane szynoprzewody o efektywności energetycznej identycznej z przewodami aluminiowymi będą się charakteryzować mniejszym przekrojem. Z kolei mniejsze rozmiary wiążą się z wieloma zaletami:
- Potrzebna jest mniejsza przestrzeń na elementy wspierające i osłaniające szynoprzewód. Takie elementy będą również tańsze.
- Nie jest konieczny dodatkowy nakład pracy w związku z instalacją szynoprzewodu miedzianego ze względu na jego masę, gdyż zadanie to jest ułatwione przez mniejsze gabaryty szynoprzewodu i elementów wspierających.
Taka instalacja charakteryzuje się wysoką efektywnością energetyczną, a także niewielkimi rozmiarami.