zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Szynoprzewody wykonane z miedzi

Strona główna > Wszystkie publikacje > Charakterystyka stopów Cu/Al > Szynoprzewody wykonane z miedzi

Data

Szyny prądowe, zbiorcze i szynoprzewody wykonane z miedzi mają wiele zalet w porównaniu z instalacjami wykorzystującymi inne materiały. Główne zalety miedzi wynikają z jej właściwości elektrycznych tj. wysokiej przewodności elektrycznej (niewielkiej rezystancji). Ze względu na te cechy miedziane szynoprzewody mogą przenosić taką samą wartość prądu przy mniejszych rozmiarach i w sposób bardziej efektywny energetycznie. Ponadto miedziane szynoprzewody wykazują również wysoką wytrzymałość mechaniczną.

W trakcie ustalania kosztów szyn, cena materiału przewodzącego nie powinna być jedynym kryterium. Aby uzyskać pełny obraz ekonomiczny instalacji , należy wziąć pod uwagę koszty związane z wspornikami, stratami energii wynikającymi ze starzenia się instalacji oraz wartość materiału złomowego po zakończeniu eksploatacji. Biorąc powyższe pod uwagę  staje się jasne, że cena początkowa szynoprzewodów wykonanych z miedzi  nie zwiększa istotnie kosztu cyklu życia instalacji.Przewodność miedzi wynosi 58 MS/m (w temperaturze 20°C). Pod tym względem zajmuje drugie — po srebrze — miejsce wśród najlepiej przewodzących materiałów występujących w naturze. Przewodność aluminium to 35 MS/m (w temperaturze 20°C), czyli ok. 60% przewodności miedzi.

Wysoka przewodność miedzi jest korzystna z kilku powodów:

1. Miedziane szynoprzewody mają wyższą efektywność energetyczną w porównaniu do szynoprzewodów aluminiowych o tej samej szerokości. Oznacza to oczywiste korzyści pod względem finansowym, przez ograniczenie kosztów energii, a także z punktu widzenia ochrony środowiska, ze względu na redukcję emisji CO2. Wyższa przewodność oznacza mniejszy spadek napięcia w szynoprzewodach, co pozytywnie wpływa na niezawodność działania podłączonych urządzeń elektrycznych. Oprócz tego większa efektywność energetyczna oznacza mniejsze straty wynikające z rozpraszania ciepła, dzięki czemu szynoprzewody można układać bliżej siebie.

2. Miedziane szynoprzewody o efektywności energetycznej identycznej z przewodami aluminiowymi będą się charakteryzować mniejszym przekrojem. Z kolei mniejsze rozmiary wiążą się z wieloma zaletami:

  • Potrzebna jest mniejsza przestrzeń na elementy wspierające i osłaniające szynoprzewód. Takie elementy będą również tańsze.
  • Nie jest konieczny dodatkowy nakład pracy w związku z instalacją szynoprzewodu miedzianego ze względu na jego masę, gdyż zadanie to jest ułatwione przez mniejsze gabaryty szynoprzewodu i elementów wspierających.

Taka instalacja charakteryzuje się wysoką efektywnością energetyczną, a także niewielkimi rozmiarami.

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.