zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Wykorzystanie nisz w energetyce wodnej

Strona główna > Wszystkie publikacje > Inne > Wykorzystanie nisz w energetyce wodnej

Według obliczeń Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju Przemysłowego, Europa Zachodnia wykorzystuje 87% opłacalnej ekonomicznie mocy w sektorze małych elektrowni wodnych. W Europie Północnej odsetek ten wynosi 95%. Przedsiębiorstwa innowacyjne w segmentach niszowych poszukują jednak w energetyce wodnej możliwości działania, a także swojego dalszego rozwoju.

Turbozespół ultraniskospadowy (VLH) wykorzystujący bardzo niskie spady (opatentowany w r. 2003 przez małego producenta turbin wodnych MJ2) zakłada podejście przeciwne do tradycyjnej ekonomiki energetyki wodnej. Większość projektantów turbin Kaplana ogranicza koszty produkcji przez minimalizowanie średnicy wirnika. Zapewnienie stabilnej i wydajnej pracy turbiny wymaga budowania dużych i kosztownych struktur wlotowych i odpływowych. Przy spadzie poniżej 3 m konieczne roboty w zakresie budownictwa lądowego i wodnego są tak kosztowne, że tradycyjny system Kaplana przestaje być opłacalny.

Koncepcja VLH dąży do minimalizacji kosztów inwestycyjnych przez zmniejszenie wymiarów infrastruktury wlotu i odpływu. Osiągnięto to przez maksymalizację średnicy wirnika, umieszczając go przy tym w prostej, samonośnej konstrukcji. Średnice wirnika pięciu produktów firmy MJ2 zawierają się w granicach od 3,15 m do 5 m.

Duża średnica wirnika i mały spad oznaczają, że szybkość obrotowa turbiny jest niska (mniej niż 41 obr/min) a przy tym jest zmienna. Turbina posiada 8 nastawialnych łopatek, których położenie można zmieniać w celu zmaksymalizowania sprawności w warunkach zmiennego przepływu rzeki, lub aby zamknąć przepływ przez kanał. System posiada mechanizm, który umożliwia podniesienie całego urządzenia z wody dla ułatwienia konserwacji.

Zapewnieniu jakości energii elektrycznej służy przemiennik częstotliwości, który umożliwia utrzymanie częstotliwości napięcia wyjściowego 50 Hz (lub 60 Hz) przy zmianach szybkości obrotowej wywołanych zmianami przepływu rzeki i współpracę turbozespołu z siecią. Moc zainstalowana tego rodzaju jednostki wynosi od 100 kW do 500 kW przy natężeniach przepływu już od 2 m3/s.

Niska szybkość obrotowa turbiny VLH stanowi dodatkową korzyść dla środowiska. Umożliwia bezpieczną migrację ryb poprzez turbinę. Ostatnio francuskie władze zweryfikowały turbiny VLH jako “przyjazne dla ryb”. Jest to ważna aprobata w krajach wysoko rozwiniętych, w których przykłada się dużą wagę do równowagi środowiskowej rzek.

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.