Artykuł opisuje studium przypadku zapadów napięcia w Belgii. Jednym z procesów przemysłowych, znanych z wrażliwości na zaburzenia powodujące przerwy w produkcji jest, wytłaczanie tworzyw sztucznych w przemyśle tekstylnym. W procesie tym ścinki z tworzywa sztucznego są stapiane, przetwarzane na włókno i w końcowym etapie nawijane na bębny. Włókna takie mogą być stosowane np. do wyrobu dywanów. Belgia jest największym światowym eksporterem dywanów i drugim co do wielkości ich producentem po USA.
W celu uzyskania pełnego obrazu i rozmiaru problemu zapadów napięcia w belgijskich przedsiębiorstwach zajmujących się wytłaczaniem włókien przeprowadzono badania w dziewięciu zakładach stosujących ten proces. Studium to wykazało, że przeciętna roczna liczba przerw w produkcji spowodowanych zapadami napięcia wynosi cztery. W jednym z badanych zakładów przeprowadzono szczegółowy audyt. W dalszej części zostaną opisane trzy następujące zagadnienia:
- proces produkcyjny,
- konfiguracja sieci elektrycznej i straty finansowe spowodowane wymuszonym zatrzymaniem produkcji,
- możliwe rozwiązania w celu ograniczenia szkód, rozważane z technicznego i ekonomicznego punktu widzenia.
W badanym przedsiębiorstwie prowadzone są trzy procesy technologiczne, wrażliwe na zapady napięcia: wytwarzanie włókna ciągłego luzem (WCL), wytwarzanie włókna ciągłego (WC) i stabilizacja termiczna. W niniejszym opracowaniu omawiane będzie zachowanie się procesu wytwarzania włókna ciągłego luzem (WCL).