Rozwijanie procesów efektywnego zarządzania energią w firmach na terenie Unii Europejskiej należy rozumieć jako inwestycję strategiczną i priorytetową. Około 11% zużycia energii w Unii Europejskiej można zoptymalizować kosztowo przez zastosowanie bardziej efektywnego zarządzania.
Zarządzanie energią to strukturalny proces, dzięki któremu firmy starają się optymalizować zużycie energii przez redukcję niepotrzebnego zużycia prądu, zwiększenie efektywności i udziału odnawialnych źródeł energii. Standardy zarządzania energią, takie jak EN ISO 50001, zapewniają kompleksowe podejście do różnych zagadnień technologicznych, prawnych i praktycznych zagadnień dotyczących efektywności energetycznej. Pomagają one firmom wdrożyć zarządzanie energią na poziomie całej organizacji.
Ogólnie zarządzanie energią składa się z pięciu oddzielnych etapów, które są kolejno wdrażane w procesie stałego zwiększania efektywności.
-
- POLITYKA ENERGETYCZNA (1) – Ustalana jest przez starszą kadrę kierowniczą, określa ogólne kierunki działań zmierzające do poprawy efektywności energetycznej i innych celów polityki energetycznej.
- PLANOWANIE (2) – Określenie głównych źródeł zużycia energii i potencjalnych możliwości jej oszczędzania. Ustalenie kolejności i priorytetów w działaniach zmierzających do oszczędzania energii, wskazanie celów i opracowanie planów działań zgodnych z polityką energetyczną.
- WDROŻENIE I UTRZYMANIE (3) – Zaangażowanie pracowników i całej firmy we wdrażanie poszczególnych celów i zapewnienie lepszego wykorzystania energii staje się częścią codziennej rutyny w takich procesach, jak zakupy, naprawy i utrzymanie ruchu, projektowanie oszczędnych energetycznie procedur itp.
- KONTROLA I DZIAŁANIA KORYGUJĄCE (4) – Monitorowanie wszystkich istotnych procesów i działań powodujących zużycie energii. Podejmowanie działań prewencyjnych i korygujących.
- KONTROLA PRZEZ ZARZĄD (5) – Zarząd okresowo sprawdza stan wdrożenia planu i poszczególnych celów oraz wyniki kontroli wykonania, aby zapewnić stały poziom procesu w świetle zaangażowania zespołu w stopniowe ulepszanie zarządzania energią.
Wdrożenie zarządzania energią odbywa się za pomocą specyficznych technik i narzędzi. Kluczowe techniki to audyty energetyczne, monitorowanie i analizy porównawcze, natomiast kluczowe narzędzia to systemy zarządzania energią i powiązane standardy. Menadżer zarządzający energią jest osobą kierującą zmianami, nie inżynierem.
Większość firm, które wdrożyły standardy zarządzania energią, nie tylko obniżyły swoje rachunki za energię, ale również zmniejszyły zużycie wody i poprawiły gospodarowanie odpadami. Poprawiły ogólną wydajność swoich zakładów i zwiększyły swoją konkurencyjność.
Ponadto uzyskały łatwiejszy dostęp do finansowania zewnętrznego dzięki zwiększeniu stopnia zaufania inwestorskiego.
W dłuższej perspektywie standardy zarządzania energią gwarantują trwałość wprowadzonych usprawnień oraz zapewniają stałe doskonalenie zarządzania energią powodujące coroczne obniżanie kosztów dzięki optymalizacji zużycia energii.
ZOBACZ CAŁY RAPORT: Zarządzanie Energią_DecarbEurope_Single pages_Energy Management PL