zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Źródła odnawialne w regionie Azji i Pacyfiku wykorzystują miedź

Strona główna > Wszystkie publikacje > Energia słoneczna (PV) > Źródła odnawialne w regionie Azji i Pacyfiku wykorzystują miedź

W tym roku ICA zleciło firmie Navigant przygotowanie badania w celu przyjrzenia się roli odgrywanej przez odnawialne źródła energii, takie jak wiatr i energia słoneczna, w globalnym trendzie zwiększania popytu na miedź.

Badanie przewidywało, że większe wykorzystanie energii słonecznej i wiatrowej spowoduje wzrost globalnego zapotrzebowania na miedź o co najmniej 810 tys. ton rocznie do 2027 r., co stanowi wzrost o blisko 60% w porównaniu z poziomem z 2019 r. W sytuacji, gdy wiele rządów podejmuje coraz większe zobowiązania na neutralności klimatycznej, energia odnawialna jest postrzegana jako bezemisyjne i opłacalne rozwiązanie zarówno dla dojrzałych, jak i rozwijających się rynków.

Region Azji i Pacyfiku jest kluczowym rynkiem dla rozwoju energii słonecznej i wiatrowej w przyszłości. Zgodnie z najnowszymi ustaleniami zawartymi w rocznym raporcie Wind Energy Council na temat globalnej energetyki wiatrowej, moc elektrowni wiatrowych wzrośnie o 50% do 2023 r., przy czym Chiny przodują zarówno w inwestycjach w energię wiatrową na morzu, jak i na lądzie. Chiny są największym na świecie użytkownikiem miedzi w energetyce wiatrowej, odpowiadającym za około 55% światowego popytu w 2019 roku.

Czytaj: Miedź i przejście na czystą energię 

Podobnie, patrząc na inne najpopularniejsze źródło energii odnawialnej, w samym regionie Azji i Pacyfiku, zużycie miedzi w energii słonecznej wzrośnie do około 380 tys. ton rocznie do 2027 roku, co stanowi prawie 100% wzrost w porównaniu z rokiem 2019.

Przewiduje się, że łączne inwestycje w moce wytwórcze w zakresie energii wiatrowej i słonecznej w regionie Azji i Pacyfiku będą odpowiadać za około 4 miliony ton zapotrzebowania na miedź w latach 2019–2027. Patrząc na te dane, widać wyraźnie, że potencjał energii odnawialnej na dojrzałych i nowych rynkach wzmacnia pozycję miedzi jako metalu z wyboru w procesie transformacji energetycznej. Zakończona w zeszłym tygodniu konferencja Global Offshore Wind 2019 (#RUGOW2019), zorganizowana przez RenewableUK, wskazała potrzebę współpracy rządów i przemysłu w celu nadania priorytetowego znaczenia inwestycjom w odnawialne źródła energii.

Dzięki połączeniu recyklingu i ciągłym innowacjom przemysł może zaspokoić stale rosnące zapotrzebowanie na miedź. Uważa się, że około 50% popytu na miedź w Europie zaspokaja się za pomocą materiałów pochodzących z recyklingu, a prowadzone badania przyczyniają się do poprawy wydajności, zwiększenia plonów i zmniejszenia wpływu wydobycia miedzi na środowisko naturalne. Aby dowiedzieć się więcej, odwiedź stronę.

Więcej informacji na temat badań firmy Navigant Research można znaleźć tutaj.

Zobacz również: Miedź napędza transformację energetyczną w transporcie

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.