Według raportu “Branża motoryzacyjna” Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM) i KPMG Polska, w I półroczu 2019 roku zarejestrowano w Polsce ponad 278 tysięcy nowych samochodów osobowych – o 1,9% więcej niż w tym samym okresie 2018 roku. Co więcej, liczba samochodów elektrycznych podwoiła się.
Z raportu wynika również, że w bieżącym roku zarejestrowano ponad 35 tysięcy samochodów dostawczych, prawie 17 tysięcy samochodów ciężarowych, a także ponad 11 tysięcy motocykli i powyżej 10 tysięcy skuterów.
Motorem napędowym przyrostu liczby samochodów osobowych są przede wszystkim klienci instytucjonalni, którzy kupili prawie 191 tysięcy pojazdów, przyczyniając się do nieznacznego wzrostu w porównaniu z rokiem ubiegłym – 0,7%.
Czytaj: Stacje paliw zmienią się dzięki elektromobilności
W I połowie 2019 roku, liczba rejestracji samochodów osobowych z napędami alternatywnymi wzrosła o 27,9%, w stosunku do analogicznego okresu w roku 2018 – odnotował Mirosław Michna, partner w dziale doradztwa podatkowego, szef zespołu doradców dla branży motoryzacyjnej w KPMG w Polsce.
Generalnie zarejestrowano ponad 15 tysięcy aut z napędami alternatywnymi, z czego prawie 14 tysięcy samochodów z napędem hybrydowym i ponad tysiąc samochodów elektrycznych. Auta napędzane alternatywnymi źródłami chętniej kupują klienci instytucjonalni niż prywatni – wzrost dla firm wyniósł 35,6% i 0,8% dla klientów indywidualnych.
Dane PZPM i KPMG pokazują, że od stycznia do czerwca br. zarejestrowano prawie 10,5 tysięcy skuterów – co oznacza wzrost o 24,6% w porównaniu z rokiem ubiegłym. Z kolei w I półroczu 2019 roku zarejestrowano ponad 11,5 tysięcy motocykli – ta liczba przełożyła się na wzrost o 37,1% w porównaniu z rokiem 2018.
Zobacz też: Rząd chce 300 tys. samochodów elektrycznych na polskich drogach do 2025 roku
W raporcie można również odczytać, że w I kwartale 2019 roku wyprodukowano w Polsce łącznie 360 tysięcy samochodów – o 0,6% mniej niż w poprzednim roku. Najbardziej zmniejszyła się produkcja samochodów osobowych – w I półroczu z taśm montażowych zjechało około 238 tysięcy sztuk, o 8,9% mniej niż w analogicznym okresie 2018 roku.
Raport “Branża motoryzacyjna”, (edycja III kw. 2019) wchodzi w skład serii raportów kwartalnych, których celem jest przedstawienie bieżących trendów w branży motoryzacyjnej w Polsce. Analiza oparta jest na najnowszych dostępnych danych rejestracyjnych, statystycznych i rynkowych dotyczących rynku motoryzacyjnego, produkcji przemysłowej oraz motoryzacyjnych usług finansowych. Publikacja jest wspólnym przedsięwzięciem Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego oraz KPMG w Polsce.
Polecamy: Elektromobilność jako wielosektorowe sprzęgło infrastruktury