zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Rośnie liczba nowych samochodów w Polsce – w tym elektrycznych

Strona główna > Archiwa wpisów > Rośnie liczba nowych samochodów w Polsce – w tym elektrycznych

Według raportu “Branża motoryzacyjna” Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM) i KPMG Polska, w I półroczu 2019 roku zarejestrowano w Polsce ponad 278 tysięcy nowych samochodów osobowych – o 1,9% więcej niż w tym samym okresie 2018 roku. Co więcej, liczba samochodów elektrycznych podwoiła się.

Z raportu wynika również, że w bieżącym roku zarejestrowano ponad 35 tysięcy samochodów dostawczych, prawie 17 tysięcy samochodów ciężarowych, a także ponad 11 tysięcy motocykli i powyżej 10 tysięcy skuterów.

Motorem napędowym przyrostu liczby samochodów osobowych są przede wszystkim klienci instytucjonalni, którzy kupili prawie 191 tysięcy pojazdów, przyczyniając się do nieznacznego wzrostu w porównaniu z rokiem ubiegłym – 0,7%.

Czytaj: Stacje paliw zmienią się dzięki elektromobilności

W I połowie 2019 roku, liczba rejestracji samochodów osobowych z napędami alternatywnymi wzrosła o 27,9%, w stosunku do analogicznego okresu w roku 2018 – odnotował Mirosław Michna, partner w dziale doradztwa podatkowego, szef zespołu doradców dla branży motoryzacyjnej w KPMG w Polsce.

Generalnie zarejestrowano ponad 15 tysięcy aut z napędami alternatywnymi, z czego prawie 14 tysięcy samochodów z napędem hybrydowym i ponad tysiąc samochodów elektrycznych. Auta napędzane alternatywnymi źródłami chętniej kupują klienci instytucjonalni niż prywatni – wzrost dla firm wyniósł 35,6% i 0,8% dla klientów indywidualnych.

Dane PZPM i KPMG pokazują, że od stycznia do czerwca br. zarejestrowano prawie 10,5 tysięcy skuterów – co oznacza wzrost o 24,6% w porównaniu z rokiem ubiegłym. Z kolei w I półroczu 2019 roku zarejestrowano ponad 11,5 tysięcy motocykli – ta liczba przełożyła się na wzrost o 37,1% w porównaniu z rokiem 2018.

Zobacz też: Rząd chce 300 tys. samochodów elektrycznych na polskich drogach do 2025 roku 

W raporcie można również odczytać, że w I kwartale 2019 roku wyprodukowano w Polsce łącznie 360 tysięcy samochodów – o 0,6% mniej niż w poprzednim roku. Najbardziej zmniejszyła się produkcja samochodów osobowych – w I półroczu z taśm montażowych zjechało około 238 tysięcy sztuk, o 8,9% mniej niż w analogicznym okresie 2018 roku.

Raport “Branża motoryzacyjna”, (edycja III kw. 2019) wchodzi w skład serii raportów kwartalnych, których celem jest przedstawienie bieżących trendów w branży motoryzacyjnej w Polsce. Analiza oparta jest na najnowszych dostępnych danych rejestracyjnych, statystycznych i rynkowych dotyczących rynku motoryzacyjnego,  produkcji przemysłowej oraz motoryzacyjnych usług finansowych. Publikacja jest wspólnym przedsięwzięciem Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego oraz KPMG w Polsce.

Polecamy: Elektromobilność jako wielosektorowe sprzęgło infrastruktury

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.