zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Dlaczego Polska powinna inwestować w OZE? “Jest kilka powodów”

Strona główna > Wszystkie publikacje > Odnawialne źródła energii (OZE) > Dlaczego Polska powinna inwestować w OZE? “Jest kilka powodów”

Podczas IV Kongresu Energetycznego we Wrocławiu  wystąpiła m.in. Monika Morawiecka szefowa departamentu strategii Polskiej Grupy Energetycznej oraz członek Rady Zarządzającej Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej. W czasie dyskusji na temat “Energetyka OZE – potencjał i kierunki rozwoju”  wyjaśniała dlaczego warto inwestować w Odnawialne Źródła Energii.

Monika Morawiecka członek Rady Zarządzającej Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej oraz dyrektor Departamentu Strategii PGE wskazała m.in., że nie można już podnosić argumentu, że OZE  są drogie, choć taki był prezentowany przez lata. Dodała, że zobowiązania Polski dot. polityki klimatycznej, wzrastające ceny prądu, a także wyższe koszty energetyki konwencjonalnej oraz presja społeczna to czynniki, które kierują nas w stronę rozwoju energii pochodzącej z energetyki odnawialnej.

– Po pierwsze istnieje presja ze strony Unii Europejskiej –  mówiła Monika Morawiecka z PGE. „Mamy obowiązkowy cel dot. polityki klimatycznej na 2020 rok i będą cele na 2030 rok. My Polacy, mamy taki charakter narodowy, że nie lubimy, jak się nam każe i budzi to reakcję obronną. Jednak to nie znaczy, że powinniśmy siedzieć bezczynnie. Będą nam patrzeć na ręce, choć nam się to nie podoba” – dodała.

Po drugie wskazała na presję ekonomiczną wywołaną przez dwa czynniki – pierwszy to ceny CO2, które sprawiają, że energetyka konwencjonalna jest coraz droższa. Drugi to coraz niższe koszty OZE. – „Już nie możemy podnosić argumentu sprzed lat, że energetyka odnawialna jest zbyt droga. W tej chwili koszty tej technologii spadły trzykrotnie” – podkreślała.

Wskazała także na presję społeczną. Coraz więcej osób jest zainteresowanych zakupem tzw. zielonej energii. Panelistka przywołała przykład klientów PGE, którzy są coraz częściej zainteresowani zakupem energii z OZE, a nie pochodzącej z konwencjonalnych źródeł energii. – Mamy dużo firm eksportujących na cały świat i presji na to będzie coraz więcej. Jeśli nie zmienimy miksu w tym kierunku, to te firmy być może nie będą chciały inwestować w Polsce – dodała.

ZOBACZ TAKŻE: Energetyka wiatrowa na morzu. Dyskusja na Kongresie Energetycznym

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.