zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Dynamiczne zarządzanie siecią dystrybucyjną poprzez koordynację zdecentralizowanych jednostek wytwórczych

Strona główna > Wszystkie publikacje > Inne > Dynamiczne zarządzanie siecią dystrybucyjną poprzez koordynację zdecentralizowanych jednostek wytwórczych

Rosnący udział odnawialnych źródeł energii, zwłaszcza w sieciach dystrybucyjnych, stwarza nowe wyzwania w zakresie zarządzania i kontroli sieci regionalnych. Ponieważ większość generacji odnawialnych takich jak parki wiatrowe czy fotowoltaiczne, przyłączone są do sieci WN, SN oraz nN, nadwyżka wytwarzanej mocy może powodować lokalny wzrost napięcia, co przekłada się na zmianę kierunków rozpływów mocy. Dlatego kontrola napięcia staje się ważną kwestią dla dalszego funkcjonowania i rozwoju systemu. Dodatkowo dynamiczne zachowanie rozproszonych generacji może wpływać na zwiększenie zdolności operacyjnych systemu dystrybucyjnego i bezpośrednio na jakość pracy sąsiednich sieci.

Aby sprostać tym wyzwaniom został opracowany odpowiedni algorytm sterujący. Przy użyciu  nowoczesnych energoelektronicznych urządzeń zainstalowanych przy jednostkach wytwórczych i komunikacji cyfrowej, wykorzystującej najnowsze protokoły, jest możliwe dynamiczne monitorowanie i wpływ na sytuację napięciową w problematycznym węźle poprzez dynamiczne obliczenie nowego punktu pracy generatora. Dzięki temu możliwe jest spełnienie wymagań norm krajowych bez konieczności kosztownej rozbudowy lub zmiany struktury sieci.

Zaproponowane podejście reguluje ilość wytwarzanej mocy czynnej i biernej celem poprawienia warunków napięciowych w sieci z jednej strony oraz maksymalizuje wytwarzanie mocy czynnej poszczególnych jednostek z drugiej strony. Generatory mające wspomóc pracę sieci są wybierane na podstawie algorytmu wykorzystującego tzw. współczynniki czułości, które zależą od konfiguracji sieci oraz jej parametrów. W celu zbadania zachowania zaproponowanego algorytmu, przeprowadzono odpowiednie symulacje z uwzględnieniem różnych scenariuszy w oparciu o parametry rzeczywistej sieci oraz wykonano praktyczne testy przy udziale biogazowni podłączonej do sieci 20 kV.

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.