Według Banku Światowego niższe koszty magazynowania energii słonecznej, rozproszenie wytwarzania energii oraz budowa mikrosieci mogą diametralnie zmienić dostęp do energii elektrycznej.
Według Banku Światowego z obecnych 19 tys. istniejących mikrosieci w przeciągu 10 lat możemy dojść do 210 tys… Ma to być zasługą taniejących technologii magazynowania energii i rozproszeniu jej wytwarzania. Około 20 miliardów ludzi będzie musiało uzyskać powszechny dostęp do energii w 2030 r., a przy obecnych modelach jej wytwarzania i dystrybucji byłoby to niemożliwe, dlatego odpowiedzią musi być wykorzystanie rozproszonego wytwarzania i lokalnej dystrybucji energii.
Źródła odnawialne w regionie Azji i Pacyfiku wykorzystują miedź
Jak wskazuje Raport – około pół miliarda ludzi może być opłacalnie zaopatrywanych w energię elektryczną poprzez mikrosieci. Połączenie spadających kosztów technologii, wzrostu jakości usług, sprawiło, że nowoczesne mikrosieci mogą być “skalowalną” opcją uzupełniającą rozbudowę tradycyjnych sieci, włączając w to systemy solarne. Jak wskazuje Raport – w ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci na całym świecie mikrosieci rozwinęły się i nie są już wyłączenie niszowym rozwiązaniem. Są one zainstalowane w 134 krajach, co stanowi całkowitą inwestycję w wysokości 28 mld USD i zapewnia energię elektryczną około 47 milionom ludzi. Liderem w instalacjach mikro sieci jest Azja. Jak wynika z analizy Raportu – aby zbudować połączenia typu mikro sieci dla 500 mln ludzi, jest potrzeba zainwestowania ok. 220 mld USD do roku 2030.
Miedź i przejście na czystą energię
Realizacja takiego wyzwania inwestycyjnego wymaga jednak budowania polityk wspierających kompleksowe programy elektryfikacji, promujących także realne modele biznesowe. W polskich warunkach rozwój mikrosieci powinien być powiązany z rozwojem tzw. mikrogeneracji (prosumenci, spółdzielnie energetyczne, klastry energii). Cechą charakterystyczną nowoczesnych systemów zaopatrzenia w energię w skali lokalnej, powinna być także wielość konwersji różnych postaci energii (w tym także kogeneracji). Od strony regulacyjnej – na pewno nowelizacja Ustawy o OZE (zmiany w zakresie prosumenta oraz wprowadzenie kwestii spółdzielni energetycznych) oraz rozwiązania w zakresie kogeneracji są ważnymi krokami w tym kierunku.