zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

W jaki sposób miedź poprawia efektywność energetyczną?

Strona główna > Wszystkie publikacje > Efektywność energetyczna > W jaki sposób miedź poprawia efektywność energetyczną?

Miedź ma najwyższą przewodność elektryczną spośród wszystkich metali nieszlachetnych. Jej właściwości sprawiają, że jest preferowanym przewodnikiem wybieranym do przewodów, kabli i urządzeń elektrycznych, które stanowią około dwóch trzecich zużycia miedzi.

Miedź przewodzi również ciepło znacznie lepiej niż inne metale, co jest bardzo ważne w przypadku wymienników ciepła i radiatorów w elementach elektronicznych. Pod względem przewodności, tylko srebro działa lepiej, a przemysł miedzi opracowuje innowacyjne materiały o wyższym przewodnictwie, aby to zmienić.

Naturalnie, większa przewodność elektryczna oznacza wyższą sprawność energetyczną, a dla tej samej sprawności oznacza to bardziej kompaktowe, zwarte konstrukcje.

Kompaktowość przewodów miedzianych pozwala zaoszczędzić na innych materiałach, takich jak stale elektryczne, obudowa, izolacja, złącza i konstrukcje do mocowania kabli. Bez miedzi, dla tej samej wydajności, urządzenia elektryczne takie jak silniki, transformatory i kable zużywałyby o 20% więcej materiałów. W rezultacie stałyby się one większe i cięższe.

Jeśli chodzi o efektywność energetyczną, rola miedzi wykracza poza poziom produktu. Poprzez przewody i kable miedziane, działa ona również na poziomie systemów, zapewniając oszczędność energii poprzez zarządzanie, sterowanie i kontrolę. Często te oszczędności energii i emisji dwutlenku węgla na poziomie systemu są znacznie większe niż oszczędności na poziomie produktu.

Aby poprawić zastosowania miedzi z korzyścią dla użytkowników tego surowca, Europejski Instytut Miedzi od ponad 20 lat prowadzi kampanie na rzecz większej wydajności silników, transformatorów, kabli, pomp ciepła, automatyki budynków i pojazdów elektrycznych. Promujemy również i wspieramy najlepsze praktyki, takie jak zarządzanie energią. Więcej informacji można znaleźć w poniższych linkach.

Poprawa efektywności energetycznej dzięki zastosowaniu miedzianych kabli 

Zapotrzebowanie miedzi w produkcji akumulatorów

Modelowanie przejścia na 100% odnawialne źródła energii 

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.