Miedź ma najwyższą przewodność elektryczną spośród wszystkich metali nieszlachetnych. Jej właściwości sprawiają, że jest preferowanym przewodnikiem wybieranym do przewodów, kabli i urządzeń elektrycznych, które stanowią około dwóch trzecich zużycia miedzi.
Miedź przewodzi również ciepło znacznie lepiej niż inne metale, co jest bardzo ważne w przypadku wymienników ciepła i radiatorów w elementach elektronicznych. Pod względem przewodności, tylko srebro działa lepiej, a przemysł miedzi opracowuje innowacyjne materiały o wyższym przewodnictwie, aby to zmienić.
Naturalnie, większa przewodność elektryczna oznacza wyższą sprawność energetyczną, a dla tej samej sprawności oznacza to bardziej kompaktowe, zwarte konstrukcje.
Kompaktowość przewodów miedzianych pozwala zaoszczędzić na innych materiałach, takich jak stale elektryczne, obudowa, izolacja, złącza i konstrukcje do mocowania kabli. Bez miedzi, dla tej samej wydajności, urządzenia elektryczne takie jak silniki, transformatory i kable zużywałyby o 20% więcej materiałów. W rezultacie stałyby się one większe i cięższe.
Jeśli chodzi o efektywność energetyczną, rola miedzi wykracza poza poziom produktu. Poprzez przewody i kable miedziane, działa ona również na poziomie systemów, zapewniając oszczędność energii poprzez zarządzanie, sterowanie i kontrolę. Często te oszczędności energii i emisji dwutlenku węgla na poziomie systemu są znacznie większe niż oszczędności na poziomie produktu.
Aby poprawić zastosowania miedzi z korzyścią dla użytkowników tego surowca, Europejski Instytut Miedzi od ponad 20 lat prowadzi kampanie na rzecz większej wydajności silników, transformatorów, kabli, pomp ciepła, automatyki budynków i pojazdów elektrycznych. Promujemy również i wspieramy najlepsze praktyki, takie jak zarządzanie energią. Więcej informacji można znaleźć w poniższych linkach.
Poprawa efektywności energetycznej dzięki zastosowaniu miedzianych kabli