Miedź jest metalem, który w naturalnych warunkach występuje w skorupie ziemskiej, jest niezbędny dla rozwoju wszystkich form życia oraz odgrywa zasadniczą rolę w rozwoju cywilizacji. Jest metalem najdawniej użytkowanym przez człowieka – pierwsze monety miedziane pochodzą z lat 8700 p.n.e., a stapiany z cyną stanowi pierwszy, kiedykolwiek użyty stop, znany pod nazwą brązu.
Zdaniem ekspertów Europejskiego Instytutu Miedzi, zapotrzebowanie na miedź jest ściśle związane z rozwojem światowej gospodarki, ze względu na jej szerokie zastosowanie w przemyśle. Stale rosnący popyt na ten surowiec wynika z postępu prac badawczych oraz rozwoju innowacji technologicznych. Co więcej, popyt na miedź oraz takie metale, jak stal, aluminium i nikiel, rośnie wraz z ciągłym rozwojem przemysłowym krajów całego świata i wynikającym stąd, coraz większym zapotrzebowaniem na surowce.
Zastosowania elektryczne
Blisko 65% wytwarzanej miedzi jest zużywane w zastosowaniach elektrycznych. Miedź posiada najwyższą przewodność elektryczną właściwą spośród wszystkich metali, oprócz srebra.
- Wytwarzanie i przesyłanie energii elektrycznej – generatory i transformatory wytwarzają i dostarczają energię elektryczną bezpiecznie i efektywnie do naszych domów i przedsiębiorstw. Wszystkie nowe technologie wytwarzania odnawialnej energii ze źródeł słonecznych, wiatrowych i geotermalnych opierają się na miedzi.
- Urządzenia elektryczne – obwody elektryczne, oprzewodowanie i styki w komputerach osobistych, odbiornikach TV i telefonach komórkowych, są wykonane z miedzi.
Czytaj: Praktyczne zastosowania materiałów przewodzących
Budownictwo
25% całej wyprodukowanej miedzi jest zużywane w budynkach na instalacje rurowe, pokrycia dachowe i okładziny elewacyjne. Miedź umożliwia lekkie, wytrzymałe i niewymagające konserwacji konstrukcje, które z natury mają estetyczny wygląd, są długotrwałe i w pełni przetwarzalne.
Egipcjanie jako pierwsi używali miedziane rury wodociągowe; próbki pobrane ze świątyni, datowane na 2750 p.n.e., są nadal w dobrym stanie. Miedź była także używana przez Rzymian jako rury wodne i w cysternach.
Transport
Miedź jest niezbędna w pociągach, tramwajach, samochodach osobowych i ciężarowych, a udział transportu w zużyciu miedzi wynosi 7%.
Wiązka samochodowych przewodów elektrycznych, wykonanych z miedzi o wysokiej czystości, doprowadza prąd z akumulatora do wszystkich urządzeń pojazdu, jak światła, centralny zamek, komputery pokładowe czy systemy nawigacji satelitarnej. Wiele z tych urządzeń wykorzystuje silniki elektryczne, których uzwojenia są nawinięte drutem miedzianym o wysokiej przewodności. Przeciętny samochód zawiera około 1 km przewodów.
Zobacz też: Auta elektryczne. Wpływ na transport oraz zmniejszenie emisji CO2
Tramwaje elektryczne, jak np. w Manchesterze, Sheffield, Croydon, Nottingham, Reims i Bordeaux, zapewniają czysty i wydajny transport, napędzany silnikami elektrycznymi. Napowietrzne przewody jezdne są wykonane ze stopu miedzi i srebra lub miedzi i kadmu.
Inne zastosowania
Pozostałe 3% miedzi znajduje zastosowanie jako materiał na bilon, rzeźby, instrumenty muzyczne i naczynia kuchenne.
Miedź pochodząca z recyklingu przyczynia się do zaspokojenia rosnącego zapotrzebowania na ten metal; 34% całego światowego zapotrzebowania na miedź, pochodzi z recyklingu. W Europie udział ten jest jeszcze wyższy (41%). Jest to przykładem zrównoważonego charakteru miedzi.
Recykling
Recyklingiem miedzi na ogół nie zajmują się indywidualne osoby, jest on prawie w całości domeną przedsiębiorstw recyklingowych, jak złomowanie samochodów czy firmy instalacyjne.
Nasza rola może polegać na tym, że wszystkie urządzenia elektryczne i elektroniczne na pewno dostarczymy do właściwych punktów zbierania odpadów. Chodzi tu nie tylko o odzyskanie miedzi – tysiące ton złota, srebra i metali ziem rzadkich, stanowią o tym, że z każdym rokiem rośnie wartość zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (dyrektywa WEEE – ustalająca cele recyklingu dla krajów UE).
Polecamy: Energetyka i OZE. Ważna rola miedzi