zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Zrównoważony charakter miedzi – zapotrzebowanie i główne zastosowania

Strona główna > Wszystkie publikacje > Efektywność energetyczna > Zrównoważony charakter miedzi – zapotrzebowanie i główne zastosowania

Miedź jest metalem, który w naturalnych warunkach występuje w skorupie ziemskiej, jest niezbędny dla rozwoju wszystkich form życia oraz odgrywa zasadniczą rolę w rozwoju cywilizacji. Jest metalem najdawniej użytkowanym przez człowieka – pierwsze monety miedziane pochodzą z lat 8700 p.n.e., a stapiany z cyną stanowi pierwszy, kiedykolwiek użyty stop, znany pod nazwą brązu.

Zdaniem ekspertów Europejskiego Instytutu Miedzi, zapotrzebowanie na miedź jest ściśle związane z rozwojem światowej gospodarki, ze względu na jej szerokie zastosowanie w przemyśle. Stale rosnący popyt na ten surowiec wynika z postępu prac badawczych oraz rozwoju innowacji technologicznych. Co więcej, popyt na miedź oraz takie metale, jak stal, aluminium i nikiel, rośnie wraz z ciągłym rozwojem przemysłowym krajów całego świata i wynikającym stąd, coraz większym zapotrzebowaniem na surowce.

Zastosowania elektryczne

Blisko 65% wytwarzanej miedzi jest zużywane w zastosowaniach elektrycznych. Miedź posiada najwyższą przewodność elektryczną właściwą spośród wszystkich metali, oprócz srebra.

  • Wytwarzanie i przesyłanie energii elektrycznej – generatory i transformatory wytwarzają i dostarczają energię elektryczną bezpiecznie i efektywnie do naszych domów i przedsiębiorstw. Wszystkie nowe technologie wytwarzania odnawialnej energii ze źródeł słonecznych, wiatrowych i geotermalnych opierają się na miedzi.
  • Urządzenia elektryczne – obwody elektryczne, oprzewodowanie i styki w komputerach osobistych, odbiornikach TV i telefonach komórkowych, są wykonane z miedzi.

Czytaj: Praktyczne zastosowania materiałów przewodzących

Budownictwo

25% całej wyprodukowanej miedzi jest zużywane w budynkach na instalacje rurowe, pokrycia dachowe i okładziny elewacyjne. Miedź umożliwia lekkie, wytrzymałe i niewymagające konserwacji konstrukcje, które z natury mają estetyczny wygląd, są długotrwałe i w pełni przetwarzalne.

Egipcjanie jako pierwsi używali miedziane rury wodociągowe; próbki pobrane ze świątyni, datowane na 2750 p.n.e., są nadal w dobrym stanie. Miedź była także używana przez Rzymian jako rury wodne i w cysternach.

Transport

Miedź jest niezbędna w pociągach, tramwajach, samochodach osobowych i ciężarowych, a udział transportu w zużyciu miedzi wynosi 7%.

Wiązka samochodowych przewodów elektrycznych, wykonanych z miedzi o wysokiej czystości, doprowadza prąd z akumulatora do wszystkich urządzeń pojazdu, jak światła, centralny zamek, komputery pokładowe czy systemy nawigacji satelitarnej. Wiele z tych urządzeń wykorzystuje silniki elektryczne, których uzwojenia są nawinięte drutem miedzianym o wysokiej przewodności. Przeciętny samochód zawiera około 1 km przewodów.

Zobacz też: Auta elektryczne. Wpływ na transport oraz zmniejszenie emisji CO2

Tramwaje elektryczne, jak np. w Manchesterze, Sheffield, Croydon, Nottingham, Reims i Bordeaux, zapewniają czysty i wydajny transport, napędzany silnikami elektrycznymi. Napowietrzne przewody jezdne są wykonane ze stopu miedzi i srebra lub miedzi i kadmu.

Inne zastosowania

Pozostałe 3% miedzi znajduje zastosowanie jako materiał na bilon, rzeźby, instrumenty muzyczne i naczynia kuchenne.

Miedź pochodząca z recyklingu przyczynia się do zaspokojenia rosnącego zapotrzebowania na ten metal; 34% całego światowego zapotrzebowania na miedź, pochodzi z recyklingu. W Europie udział ten jest jeszcze wyższy (41%). Jest to przykładem zrównoważonego charakteru miedzi.

Recykling

Recyklingiem miedzi na ogół nie zajmują się indywidualne osoby, jest on prawie w całości domeną przedsiębiorstw recyklingowych, jak złomowanie samochodów czy firmy instalacyjne.

Nasza rola może polegać na tym, że wszystkie urządzenia elektryczne i elektroniczne na pewno dostarczymy do właściwych punktów zbierania odpadów. Chodzi tu nie tylko o odzyskanie miedzi – tysiące ton złota, srebra i metali ziem rzadkich, stanowią o tym, że z każdym rokiem rośnie wartość zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (dyrektywa WEEE – ustalająca cele recyklingu dla krajów UE).

Polecamy: Energetyka i OZE. Ważna rola miedzi

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.