zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Energetyka odnawialna. Największe farmy słoneczne i wiatrowe na świecie

Strona główna > Wszystkie publikacje > Odnawialne źródła energii (OZE) > Energetyka odnawialna. Największe farmy słoneczne i wiatrowe na świecie

W bardzo dynamicznie zmieniającym się sektorze energii odnawialnej, kolejne inwestycje rosną w potęgę. Gdzie znajdują się największe farmy wiatrowe na lądzie i morzu? Gdzie zbudowano największą farmę słoneczną? Zobacz zestawienie.

Największa elektrownia słoneczna widoczna z kosmosu

W Maroko, na saharyjskiej pustyni powstaje największa farma solarna na świecie. Instalacja The Noor Ouarzazate Solar Complex o powierzchni stolicy Maroka, Rabatu, ma wygenerować moc 580 MW i oczekuje się, że po jego zakończeniu do 2020 r. zapewni energię elektryczną dla ponad 1 miliona osób.

Noor 1, pierwsza faza trzyczęściowego projektu, dostarcza już 160 MW i zmniejszyła emisję dwutlenku węgla w kraju o setki tysięcy ton rocznie od momentu jego uruchomienia w 2016 roku. Ta gigantyczna inwestycja solarna jest częścią planu, który zakłada, że do 2020 roku 42% energii będzie pochodziło z odnawialnych źródeł energii. W przyszłości energia elektryczna wyprodukowana przez Noor CSP ma być eksportowana do Europy. Koszt inwestycji to około 9 mld USD.

Należy jednak bacznie obserwować Dubajski Urząd Energetyki i Gospodarki Wodnej (DEWA), któremu przyznano kontrakt na budowę obiektu CSP, który będzie wytwarzał 700 MW energii. Jego centralna wieża – serce każdego obiektu CSP – będzie najwyższą na świecie na 260 metrów.

Największa farma fotowoltaiczna. Chiny, Indie i USA na podium

Tytuł największej farmy fotowoltaicznej na świecie należy do złożonej z prawie 4 milionów paneli fotowoltaicznych i rozciągniętej na powierzchni 27 km2, farmy Longyangxia Dam Solar Park w Chinach. Jej moc zainstalowana to 850 MW. Jednak długo nie będzie się ona cieszyła zaszczytnym pierwszym miejscem, ponieważ w planach są już farmy fotowoltaiczne o mocy nawet 1 GW.

Na drugim miejscu znajduje się farma słoneczna Kamuthi w południowym stanie Tamil Nadu w Indiach ma moc 648 MW i obejmuje 10 kilometrów kwadratowych. Projekt składa się z 2,5 miliona pojedynczych modułów słonecznych i kosztuje około 679 milionów USD. Przy pełnej mocy ma on wyprodukować wystarczającą ilość energii elektrycznej do zasilania około 150.000 domów. Kolejne miejsca na świecie należą do farm umiejscowionych w USA.

Czytaj też: Źródła energii oparte na modułach fotowoltaicznych

Tymczasem jak podaje portal easysolar.pl  w Polsce największa farma fotowoltaiczna znajduje się w gminie Czernikowo, koło Torunia i składa się z blisko 16 tys. paneli fotowoltaicznych, o łącznej mocy zainstalowanej 3,7 MW. Energia jaką wyprodukuje w przeciągu roku wystarczy na pokrycie zapotrzebowania ok. 1600 gospodarstw domowych. Porównywalnie, aby wyprodukować taką ilość energii w ciągu roku, konwencjonalna elektrownia wyrzuciłaby przy tym do atmosfery ok. 3 tys. ton dwutlenku węgla.

Największa lądowa farma wiatrowa

Centrum Energetyki Wiatrowej Alta Wind Energy Center w Kalifornii w USA dostarcza swoim klientom 1 548 MW energii odnawialnej.  Do 2040 r. ma ona dostarczać z energetyki wiatrowej  mocy 3.000 MW, produkując wystarczającą ilość energii elektrycznej do zasilania 450.000 domów. Należy wspomnieć także o elektrowniach wiatrowych Jiuquan w Chinach, gdzie ponad 7000 turbin jest w stanie wygenerować potężne 20.000 MW mocy. Wiele turbin pozostaje jednak w stanie spoczynku lub nie jest podłączonych do sieci.

Największa morska farma wiatrowa

Znajdująca się w ujściu Tamizy w Wielkiej Brytanii, farma wiatrowa London Array o mocy 630 MW (poniżej) była do niedawna największą na świecie działającą morską farmą wiatrową o powierzchni około 100 km². Farma wiatrowa posiada 175 turbin wiatrowych i wytwarza wystarczającą ilość energii elektrycznej do zasilania około pół miliona domów oraz redukuje emisję 900 000 ton CO2 rocznie. Jednakże DONG Energy wygrało kontrakt na budowę jeszcze większego projektu: 1.386 MW Hornsea Project Two na Morzu Północnym u wybrzeży Anglii.

Zobacz też: Farmy wiatrowe w Polsce – potencjał i wzorce postępowania

W tej chwili palma pierwszeństwa należy do farmy wiatrowej Walney Extension. To największy tego typu obiekt na świecie u wybrzeży środkowej Anglii, na Morzu Irlandzkim. Nowy obiekt ma moc zainstalowaną 659 MW. Wystarczy to do zapewnienia elektryczności dla 590 tys. domów. Farma zajmuje powierzchnię równą około 20 tys. pełnowymiarowych boisk piłkarskich. Co ciekawe, obecnie u brzegów Wielkiej Brytanii jest siedem z dziesięciu największych na świecie morskich farm wiatrowych. Trzy pozostałe posadowione są na Morzu Północnym u brzegów Niemiec i Holandii.

Morską farmą wiatrową, która wyprodukowała najwięcej faktycznej energii od momentu uruchomienia jest Horns Rev u wybrzeży Danii. Od 2002 roku 80 turbin wyprodukowało 5877 GWh energii elektrycznej.

Najszybszy pojazd elektryczny – emobility

Tesla Roadster prawdopodobnie jest najszybszym samochodem na świecie.  Według producenta pojazd jest w stanie przyspieszyć od 0 do 100 km/h w czasie poniżej 4 sekund, a jego prędkość maksymalna wynosi 210 km/h. Na w pełni naładowanych bateriach litowo-jonowych  zasięg samochodu wynosi 394 km. Ostateczna cena dla modelu produkowanego w 2008 roku wynosi 98.000 dolarów.

Jeśli któraś z budowli straciła miano największej na rzecz kolejnej inwestycji, będziemy wdzięczni za informacje. 

Polecamy: Pojazdy elektryczne w sieci elektroenergetycznej

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.