zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Czeka nas rewolucja w domach. Zobacz RAPORT

Strona główna > Wszystkie publikacje > Automatyka budynków > Czeka nas rewolucja w domach. Zobacz RAPORT

W naszych domach coraz więcej jest urządzeń AGD,RTV który znacznie poprawiają komfort naszego życia, jednak zużywają sporą część energii. Dlatego producenci urządzeń gospodarstwa domowego koncentrują się na rozwijaniu efektywności energetycznej, inwestując rocznie 1,4 mld euro w badania i rozwój. Każdego roku w sektorze AGD składa się ponad 11 000 patentów. Jest to prawie 10% wszystkich patentów złożonych przez przemysł.

Standardy naszego współczesnego życia byłyby znacznie inny bez sprzętu AGD. Ciepło naszych gospodarstw domowych, konserwacja i gotowanie żywności, sprzątanie domu są znaczącymi zaletami, które zostały zapewnione dzięki rewolucji sprzętu AGD. Ilość energii zużywanej przez urządzenia gospodarstwa domowego stale maleje.

Od czasu wprowadzenia etykiet energetycznych na rynku pojawiły się nowe, bardziej energooszczędne produkty. Obecnie producenci poprawiają efektywność energetyczną urządzeń gospodarstwa domowego nawet bardziej niż energooszczędna klasa A++++. Efektywność energetyczna poprzez mniejsze zużycie energii ma pozytywny wpływ na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla powstającego przy produkcji energii elektrycznej.

Dodatkowo łączność naszych urządzeń przyniesie szereg pozytywnych zmian w optymalizacji zużycia energii. Inteligentne, wzajemnie połączone i interoperacyjne urządzenia zapewniają użytkownikom możliwość kontrolowania ilości i czasu, w jakim zużywają energię.

Innowacje przemysłowe w dziedzinie wentylacji grzewczej i klimatyzacji (HVAC) mają potencjał do dalszej redukcji zużycia energii o 30%-45%. Dostosowane do potrzeb energetycznych budynków, nowoczesne i zautomatyzowane urządzenia HVAC mogą przyczynić się do zmniejszenia zużycia energii, a tym samym emisji dwutlenku węgla, czyniąc budynki bardziej zrównoważonymi.

Przemysł urządzeń gospodarstwa domowego koncentruje się na efektywności energetycznej, inwestując rocznie 1,4 mld euro w badania i rozwój.

Dzięki odpowiednim ramom politycznym umożliwiającym innowacje, europejscy producenci sprzętu będą zobowiazani do pełnej gamy rozwiązań, które wesprą decarbonizację Europy.

CZYTAJ: RAPORT: Elastyczność i wydajność systemu energetycznego. Jak sterować popytem?

10 FAKTÓW

  1. Każdego roku w sektorze AGD składa się ponad 11 000 patentów. Jest to prawie 10% wszystkich patentów złożonych przez przemysł.
  2. Przemysł AGD w UE inwestuje 1,4 mld euro corocznie w dziedzinie badań i rozwoju.
  3. Łączny zapas zainstalowanych 9 typów urządzeń szacuje się na 1,7 mld sztuk w całej Europie.
  4. Wskaźnik recyklingu małych i dużych urządzeń gospodarstwa domowego wynosi 80%.
  5. Inteligentne urządzenia pomagają w zarządzaniu zmiennością energii odnawialnej. Mogą one na przykład magazynować energię, gdy jest jej nadmiar, a w przypadku obciążenia szczytowego mogą z niej wypłynąć z sieci.
  6. Wskaźniki recyklingu i odzysku dużych i małych urządzeń gospodarstwa domowego przekroczyły cele ustanowione w dyrektywie WEEE.
  7. Przemysł AGD tworzy prawie 1 milion miejsca pracy w Europie.
  8. Dzisiejsze lodówki są o 70% bardziej wydajne niż te używane w latach 90-tych, kiedy wprowadzono etykietę energetyczną.
  9. Zmywarki do naczyń są znacznie bardziej wydajne pod względem zużycia wody i energii niż zmywanie ręczne.
  10. W ciągu 3 lat liczba pralek w klasie energetycznej A++++ potroiła się.

CZYTAJ: Magazynowanie energii. Niezbędne do rozwoju OZE i nie tylko

5 WSKAZÓWEK DLA DECYDENTÓW/POLITYKÓW

1. Zwiększenie wymiany systemów ogrzewania i chłodzenia.

Ułatwienia w stosowaniu nowoczesnych, wydajnych systemów ogrzewania i chłodzenia mogą w decydujący sposób przyczynić się do zmniejszenia zużycia energii i wpływu na środowisko naturalne, bez uszczerbku dla komfortu konsumentów.

2. Promowanie innowacji w technologiach sprzętu gospodarstwa domowego.

Zrównoważony rozwój zaczyna się w domu. Istnieje tutaj znaczny potencjał do wykorzystania, aby urządzenia gospodarstwa domowego odgrywały rolę w zaspokajaniu zapotrzebowania na niskoemisyjne systemy energetyczne. Dzięki temu innowacje powinny być nie tylko możliwe, ale również wspierane i promowane w ramach odpowiednich regulacji.

3. Zwiększenie łączności w urządzeniach gospodarstwa domowego.

Łączność pomiędzy urządzeniami domowymi poprawia efektywność energetyczną systemu dystrybucji energii; przyczynia się do wykorzystania energii, gdy jest ona dostępna, minimalizuje ich wpływ na środowisko.

4. Usunięcie barier rynkowych.

Polityka musi ograniczać zakłócenia rynku wynikające z nadmiernej regulacji. Jednocześnie skuteczny nadzór rynku powinien zapewnić równe szanse.

5. Prawidłowa waloryzacja innowacyjnych rozwiązań w obliczeniach wydajnościowych.

Przemysł intensywnie inwestuje w innowacyjne rozwiązania, osiągając znaczne oszczędności energii. Państwo członkowskie UE powinno uwzględnić korzyści płynące z innowacyjnych technologii w obliczeniach charakterystyki energetycznej budynku, wykazując zwiększoną efektywność energetyczną budynku i tym samym waloryzując inwestycje użytkownika końcowego.

POLECAMY: Wodór i OZE. Zastosowanie i jego wpływ na środowisko oraz gospodarkę [RAPORT]

WYWIAD Z Paolo Falcioni, Dyrektorem  Generalnym Home Appliance Europe

W jaki sposób urządzenia domowe przyczyniają się do transformacji energetycznej?

Urządzenia gospodarstwa domowego odgrywają ważną rolę w dekarbonizacji Europy. Sektor przyczynia się do transformacji energetycznej, dostarczając bardziej energooszczędne produkty, projektując i produkując coraz bardziej energooszczędne i przyjazne dla środowiska produkty, które mogą ograniczyć ponowne wykorzystanie źródeł i oszczędzać energię. Weźmy przykład etykietowania energetycznego. Dzięki innowacyjnemu rozwojowi przemysłu, produkty w sprzedaży są dziś jeszcze lepsze niż A++++. W rezultacie konsumenci mają możliwość wyboru produktów jeszcze bardziej efektywnych niż te, które są najlepsze w świetle przepisów prawnych.

CZYTAJZmniejszenie emisji dwutlenku węgla w sektorze energetycznym. Jak to osiągnąć?

Jak łączność może odgrywać rolę w dekarbonizacji domów?

Ile energii marnujemy, gdy w Brukseli świeci słońce i nie możemy włączyć pralek? W tym kontekście połączone urządzenia mogą potencjalnie przynieść rewolucję w naszych gospodarstwach domowych, zapewniając nam większą kontrolę nad zużyciem energii przez nasze urządzenia domowe. Inteligentne połączone urządzenia są w stanie ocenić swoje zapotrzebowanie na energię i wykorzystać ją we właściwym czasie. Systemy chłodzenia i ogrzewania są bardziej zrównoważone, zapewniając nam odpowiednią temperaturę w odpowiednim czasie, zsynchronizowaną z wytwarzaniem energii odnawialnej.

Według badań (McKinsey, 2015), łączność  pomiędzy urządzeniami ma na celu zaoszczędzenie ponad 20% energii w naszych domach i miejscach pracy w ciągu najbliższej dekady, podczas gdy ponad połowa gospodarstw domowych będzie miała inteligentne urządzenia w 2040 r. (Eurostat).

CZYTAJ RAPORTZmniejszenie emisji CO2 w transporcie drogowym. Jaka jest przyszłość aut ciężarowych?

Jakie są główne wyzwania dla sektora AGD?

Podczas gdy nowe granice, takie jak wszechobecny Internet rzeczy i sztuczna inteligencja pomogą w rozwoju inteligentnych urządzeń, pojawiają się ważne kwestie, takie jak bezpieczeństwo cybernetyczne, e-prywatność i bezpieczeństwo, które musimy brać pod uwagę. Zobowiązujemy się do posiadania na rynku wyłącznie bezpiecznych inteligentnych urządzeń.  W tym zakresie współpracujemy już z twórcami polimerów i dzielimy się naszą wiedzą, aby stworzyć najlepsze przepisy, które będą dodatkowo chronić konsumentów i umożliwią uczciwe i przejrzyste funkcjonowanie rynku.

W jaki sposób innowacje zwiększają efektywność energetyczną?

Zamiast tradycyjnych systemów on-off, sekcje HVAC całkowicie przestawiono na nową i innowacyjną technologię przetwarzania częstotliwości. Oznacza to, że częstotliwość urządzeń będzie modulowana, gdy nie jest wymagana maksymalna wydajność technologii. Zmniejszona częstotliwość pracy urządzeń lub praca przy częściowym obciążeniu przyczynia się do większej efektywności energetycznej (do 30-45% oszczędności energii). Dostarczone moce produkcyjne są dokładnie dopasowane do rzeczywistego zapotrzebowania budynku i wydłużają cykl życia urządzeń. Krótko mówiąc, większy komfort, mniejsze zużycie energii, bardziej trwałe produkty.

POLECAMY:

Transport ciężarowy i zmniejszenie emisji spalin. Dlaczego się to opłaci? [10 faktów]

 Elektromobilność. Jak zmieniać transport i komunikację, by chronić środowisko?

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.