zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.
Najnowsze publikacje
  • Źródła zasilania awaryjnego i gwarantowanego w...
    Mgr inż. Julian Wiatr

    Przystępując do opracowania układu zasilania obiektu budowlanego, projektant musi przeprowadzić szczegółową analizę w zakresie wymagań pewności zasilania przez poszczególne odbiorniki planowane do zainstalowania w projektowanym obiekcie budowlanym. W przypadku występowania odbiorników szczególnie wrażliwych na zaniki napięcia, obiekt należy wyposażyć w układ zasilania awaryjnego. Niniejszy artykuł przedstawia typy oraz zasady doboru źródeł zasilania awaryjnego. Autor szczegółowo […]

  • Analiza możliwych skutków rozporządzenia ME o ilości...
    Instytut Energetyki Odnawialnej

    W opinii IEO konstrukcja systemu aukcyjnego prowadzić może do wyboru zwycięzców nie na zasadach rynkowych (uczciwej konkurencji), ale do ręcznego wyłonienia wygranych wskazanych przez twórców systemu. W artykule przeprowadzona została analiza logiczna systemu aukcyjnego i symulacje przebiegu aukcji dla pierwszego (największego) koszyka aukcyjnego, w którym teoretycznie mają konkurować wszystkie OZE o stopniu wykorzystania mocy zainstalowanej większym niż 3504 MWh/MW/rok.

  • Zagrożenia dla bezpieczeństwa ciągłości zasilania...
    mgr inż. Julian Wiatr

    Od wielu lat obserwujemy ożywioną dyskusję dotyczącą rozwiązań technicznych przeciwpożarowych wyłączników prądu, w której to dyskusji ścierają się różne poglądy środowiska zawodowego pożarników oraz środowiska zawodowego elektryków. Przyjęte rozwiązanie musi stanowić kompromis pomiędzy zamierzonym efektem oraz kosztem.

  • REMAP 2030 – Perspektywy rozwoju energii odnawialnej w...
    International Renewable Energy Agency

    Dotychczas dominującą technologią OZE w Polsce było spalanie biomasy. Aby osiągnąć większy udział energetyki odnawialnej Polska musi zwiększyć wykorzystanie energii wiatrowej, poprawić system transmisji energii jak również intensywniej rozwijać sieć elektroenergetyczną. Możliwości rozwoju OZE nie są jednak ograniczone do sektora elektroenergetycznego.

  • Miedź – klucz do rozwoju
    Europejski Instytut Miedzi

    Mając najwyższą przewodność elektryczną ze wszystkich metali technicznych miedź odgrywa kluczową rolę w rozwoju elektrotechniki i elektroniki.

  • Wykonanie celu OZE 2020. Analiza stanu obecnego i prognoza.
    dr Christian Schnell

    Raport autorstwa SOLIVAN przedstawia aktualny stan wykorzystania energii źródeł odnawialnych w Polsce i analizuje możliwości rozwoju OZE w Polsce do roku 2020. Autorzy próbują odpowiedzieć na pytanie jakie są szanse na wypełnienie zobowiązań dotyczących OZE przez Polskę przed 2020.

  • White Papers

    Zbiór raportów i analiz zawierających propozycje oraz środki, których realizacja ma służyć m.in. zwiększeniu efektywności energetycznej, zmianom kosztów energii czy bezpieczeństwa energetycznego.

  • Polityka energetyczna Polski do 2040 roku (PEP2040) – Obwieszczenie Ministra Klimatu i Środowiska

    Polityka energetyczna Polski do 2040 roku jest strategią państwa w zakresie rozwoju energetyki Stanowi ona odpowiedź na najważniejsze wyzwania stojące przed polską energetyką w najbliższych dziesięcioleciach, a także wyznacza, co rząd w najbliższych latach planuje zrobić w obszarze energetycznym. Jak zaznacza dla naszego portalu Rafał Czaja – Prezes Zarządu Stowarzyszenia na rzecz Efektywności im. prof. […]

  • W ramach procesu transformacji energetycznej w Polsce, rząd wprowadzi tzw. taryfę dynamiczną dla odbiorców energii

    Odbiorcy energii elektrycznej w Polsce uzyskają dostęp do tzw. taryfy dynamicznej – nowego rodzaju taryfy Taryfa dynamicznej ma co do zasady lepiej odzwierciedlać aktualną sytuację w zakresie podaży i popytu na energię. Wynika to z jednego z punktów projektu nowelizacji Prawa energetycznego, którego opracowaniem zajmie się rząd. Dodatkowo nowe prawo ma uregulować m.in. obszar tzw. […]

  • Polityka Energetyczna Polski 2040 została przyjęta przez Rząd

    We wtorek (02.02) Rząd przyjął uchwałę ws. Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku PEP 2040 opiera się na trzech głównych filarach – sprawiedliwej transformacji, budowie zeroemisyjnego systemu energetycznego oraz dobrej jakości powietrza. PEP 2040 zakłada, że redukcja wykorzystania węgla w gospodarce będzie następować w sposób zapewniający sprawiedliwą transformację. Dodatkowo w 2030 roku udział OZE w […]

Wydarzenia Kalendarz Google

Czy wiesz, że?

Tak. Mosiądz powstaje w wyniku połączenia czystej miedzi z cynkiem. Jest wytrzymały, odporny na korozję i podatny na obróbkę plastyczną na zimno. Brąz powstaje przez połączenie cyny i fosforu z miedzią. Jest twardszy niż mosiądz; łączy w sobie wytrzymałość z odpornością na…

Stopy miedzi

Przedstawiamy bazę stopów miedzi, która może służyć do przeglądu i analizy wybranych stopów miedzi. Baza zawiera opis stopów, ich szczegółowe własności, zastosowania. Umożliwia porównania różnych stopów. Baza jest dostępna wyłącznie w angielskiej wersji językowej. Posiadamy też poszerzoną wersję bazy o inne stopy stosowane w elektrotechnice i umożliwiającą edycję i wydruk monografii wybranych stopów. Aby uzyskać do niej dostęp prosimy o wysłanie wiadomości email z krótką prośbą.

Poradniki użytkownika

Poradniki użytkownika to zbiór artykułów wprowadzających do tematyki domowych instalacji elektrycznych. W zbiorze zawarte są skrótowe publikacje dla czytelników nie posiadających wiedzy technicznej.
Stanowią one podstawę przygotowującą do lektury pozostałych, bardziej kompleksowych artykułów w naszym serwisie.

Dobre praktyki

Publikacje opisujące dobre praktyki związane z energią elektryczną, których celem jest wypełnienie luki pomiędzy informacyjnymi artykułami na poziomie ogólnym i artykułami naukowymi, o wysokim poziomie technicznym. Inaczej mówiąc, jest on skierowany do czytelników rozumiejących zagadnienia techniczne i posiadających pewną wiedzę na temat przedmiotu, ale niebędących specjalistami.

Baza wiedzy

Ta sekcja służy formułowaniu argumentów, które maja pomóc w podejmowaniu strategicznych decyzji odnośnie stosowanych praktyk, ale też wyboru materiałów czy technologii w decyzjach zakupowych czy inwestycyjnych. Argumenty zebrano w takich kategoriach jak polityka energetyczna czy zarządzanie energią ale też transformatory, kable czy jakość energii. Przedstawiono je w formie często zadawanych pytań.

Partnerzy serwisu

  • i4energy
  • Stowarzyszenie na rzecz efektywności
  • Electrum
  • Leonardo-ENERGY.org
  • Instytut Energetyki Odnawialnej
  • Fraunhoffer IFF

Szkolenia online

Od 2009 roku Leonardo ENERGY prowadzi działalność edukacyjną przez internet na portalu http://www.leonardo-academy.org. Wykorzystujemy dedykowany system Totara oparty na otwartej platformie elearningowej Moodle, oraz nowoczesne narzędzia służące ułatwieniu przekazu i interakcji z użytkownikiem. Aby móc swobodnie korzystać z nawigacji i zapisywać się na kursy, należy dokonać rejestracji, dostępnej na stronie głównej. Nawigacja po akademii oraz kursy prowadzone są wyłącznie w języku angielskim. Do zapoznania się z ofertą zapraszamy na stronę Akademii.

Witamy

Ideą portalu jest prezentacja specjalistycznych artykułów branżowych i tekstów informacyjnych autorstwa ekspertów z całego świata.
Przybliżają one m.in. najlepsze praktyki i rozwiązania oparte na zastosowaniu miedzi w różnorodnych technologiach w sektorze energetycznym.

Treści znajdujące się na Leonardo-ENERGY.pl umożliwiają zdobycie oraz poszerzenie wiedzy przez użytkowników, specjalistów i menedżerów, fachowców odpowiedzialnych za nadzór energetyczny oraz kadrę naukową uczelni i studentów.

Dla czytelników nie posiadających wiedzy technicznej publikujemy zbiór artykułów wprowadzających do tematyki domowych instalacji elektrycznych - Poradniki użytkownika.

Serwis Leonardo-ENERGY.pl zawiera również sekcje tematyczne z publikacjami i rekomendacjami w formie artykułów „White Papers” oraz kompendium wiedzy w wybranych obszarach, w postaci„Dobrych Praktyk"

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.